• Blog

    >

  • Ekologiczne okna – czy okna PVC mogą być przyjazne dla środowiska?

Blog

Przywykło się sądzić, że okna plastikowe są mniej przyjazne dla środowiska naturalnego niż stolarka drewniana. Czy słusznie? Absolutnie nie. Ekologiczne okna PVC to nie jest puste hasło. Zwłaszcza w ujęciu długofalowym! I to z co najmniej kilku powodów. Zobaczcie dlaczego, kupując energooszczędne okna PVC Abakus, przyczyniacie się do redukcji CO2. A w efekcie dbacie o środowisko naturalne.

Stolarka PVC to obecnie jedno z najbardziej popularnych i najbardziej energooszczędnych rozwiązań w budownictwie. Powodów jest oczywiście wiele. Plastikowe okna są tańsze, bardziej wytrzymałe i łatwiejsze w konserwacji. Są też wyjątkowo ekologiczne. Tak, w tym zdaniu nie ma przesady. Plastikowe okna Abakus są przyjazne dla środowiska naturalnego. I to podwójnie.

Już wyjaśniamy w jaki sposób. Z jednej strony dlatego, że pozwalają zmniejszyć ucieczkę ciepła. Oczywiście dzięki znakomitym parametrom izolacyjności termicznej. Tym samym zmniejszają zapotrzebowanie na energię w domach i budynkach. Ale to nie wszystko. Są eko również dlatego, że sam proces ich produkcji zaplanowano w Abakus z myślą o środowisku. Stolarkę produkujemy w przemyślany sposób pozwalający redukować emisję CO2 oraz zużycie materiałów i energii.

ekologiczne okna, zielone okna, ekookna, Okna Abakus, ekologiczne okna Abakus
fot. canva.com

Ekologiczne okna — dlaczego okna plastikowe są przyjazne dla środowiska

Nowoczesna, energooszczędna stolarka okienna jak bluENERGY i bluSYNEGO to starannie przemyślane rozwiązanie. Ma ono na celu przede wszystkim maksymalne zredukowanie ucieczki ciepła z budynków. Nasze okna produkowane są z profili marek Salamander i Rehau o szerokości 82 i 80 mm o 6 i 7 komorach. Stosujemy w nich szereg rozwiązań podnoszących ich izolacyjność termiczną. Są to między innymi:

– ciepłe ramki z tworzywa sztucznego,

– trzyszybowe pakiety szybowe o współczynniku przenikania ciepła Ug=0,5 W/m2K,

– trzy uszczelki, które zgrzewamy w unikalnej technologii. Dzięki temu są miękkie na całej długości, również w narożach. Pozwala to perfekcyjnie wypełnić przestrzeń między skrzydłem i ramą okienną i zapewnić szczelność konstrukcji,

– doszczelniona listwa podparapetowa i inne rozwiązania do ciepłego montażu. Do zabezpieczenia przestrzeni pod oknem proponujemy np. podwaliny PURENIT lub ciepłe listwy STX.

Dzięki tym innowacjom, okna bluENERGY i bluSYNEGO minimalizują utratę ciepła. A przez to i zapotrzebowanie na nie. Tym samym, redukują więc również wielkość emisji CO2 niezbędnej do wytworzenia energii cieplnej. Korzyści są obopólne. Nie tylko możemy się cieszyć komfortową temperaturą w naszych domach. Możemy też realnie oszczędzić i mniej wydać na zakup lub wytworzenie energii. 

ekologiczne okna, zielone okna, ekookna, Okna Abakus, ekologiczne okna Abakus
fot. canva.com

Ekologiczne okna z ekoprodukcji

Okna Abakus są ekologiczne nie tylko z uwagi na swoją specyfikę i energooszczędność. Są przyjazne środowisku, również dlatego, że produkujemy je w bardzo przemyślany i intencjonalny sposób. Z pełnym poszanowaniem dla środowiska naturalnego. W jaki sposób?

Już tłumaczymy.

Okna PVC Abakus powstają z wysokiej jakości profili okiennych marek Salamander i Rehau. Proces produkcji tychże profili jest niezwykle energochłonny. Wymaga olbrzymich ilości energii cielnej. Dostawcom naszych profili udaje się mądrze zarządzać całym procesem. Przede wszystkim dzięki wykorzystaniu energii ze źródeł odnawialnych. Świetnym przykładem jest zlokalizowana pod Monachium fabryka profili PVC marki Salamander. Tu do produkcji wykorzystuje się energię pozyskaną z paneli fotowoltaicznych. Panele zajmują powierzchnię około 100 tysięcy metrów kwadratowych. Pozwoliło to marce Salamander uzyskać prestiżowy certyfikat Green Energy.

A to dopiero początek działań mających na celu redukcję emisji CO2. Jak udowodniły liczne badania, plastik po przetworzeniu ma identyczne parametry użytkowe co materiał pierwotny. Pozwala to wykorzystać go wielokrotnie bez uszczerbku na jakości ostatecznego produktu. To dlatego, w produkcji profili coraz większy udział ma tworzywo pochodzące z recyklingu. W ten sposób, wykorzystując przetworzone tworzywo, jako producent przyczyniamy się do redukcji odpadów. Jednocześnie dostarczamy klientom w pełni wartościowy produkt. Oczywiście z wartością dodaną w postaci ekodziałań.

ekologiczne okna, ekologiczne okno, ekookna, ekookno, okna Abakus, ekologia Abakus

Optymalizacja procesu produkcji to też ekologia

Co jeszcze robimy dla ekologii? Dużo więcej. Projektując park maszynowy i procesy produkcji poświęciliśmy dużą uwagę zminimalizowaniu zapotrzebowania na energię.

Dobrym przykładem jest magazyn wysokiego składowania Abakus. Mieści się w nim ponad tysiąc sześciometrowych palet z komponentami do produkcji okien. Sterowany elektronicznie system odpowiada za szybkie i sprawne dostarczenie odpowiednich, potrzebnych w danej chwili komponentów do dalszych etapów produkcji. Optymalne wykorzystanie magazynu pozwala nam zredukować ruch wózków widłowych do niezbędnego minimum. Każdy ruch wózka w naszym magazynie jest intencjonalny. To wszystko przekłada się oczywiście emisję CO2, a dokładniej — redukcję emisji CO2.

Więcej o magazynie Abakus możecie przeczytać tutaj: Magazyn wysokiego składowania Abakus.

energooszczędne okna pcv, ciepłe okna plastikowe, dobre i tanie okna pcv, pvc,

Nie tylko redukcja emisji CO2, dbamy też o recykling

W Abakus wszystkie odpady z procesu produkcyjnego przekazujemy do ponownego wykorzystania. Maksymalnie wykorzystujemy też tworzywo.  I znów korzyści są podwójne.

Szacuje się, że przetworzenie jednej tony tworzywa PCV, pozwala zredukować emisję dwutlenku węgla aż o 2 tony. Tylko w 2021 roku do ponownego przetworzenia przekazaliśmy ponad 300 ton odpadów z tworzywa. Trafiły one do naszego partnera, firmy Metal-Plast, która zajęła się jego recyklingiem. Oznacza to, że udało nam się ograniczyć emisję CO2 o dokładnie 608 ton. To naprawdę dużo. A przy okazji powstał recyklat, z którego powstaną nowe produkty. Ten cykl życia plastiku jest niezbędny z punktu widzenia przyrody. 

Dowiedz się więcej na temat recyklingu tworzywa sztucznego w firmie Abakus

inne z tej kategorii