Blog

Duże okna i szerokie drzwi tarasowe to jeden z głównych wyznaczników nowoczesnego budownictwa. Uwielbiamy je za to, że wpuszczają dużo naturalnego światła i pozwalają otworzyć nasz dom na jego otoczenia – ogród lub taras. Ale duże przeszklenia, to niejedyny trend w zakresie wymiarów stolarki. Coraz popularniejsze stają się też okna duże, ale bardzo wąskie – poziome i pionowe, otwierane i nie.

duże okna, duże przeszklenia, drzwi tarasowe, wysokie okna,
Duże przeszklenia to jeden z najsilniejszych trendów w nowoczesnym budownictwie.

O ile w klasycznym budownictwie na ogół montuje się stolarkę okienną w standardowych wymiarach i kształtach, o tyle budownictwo nowoczesne pozwala sobie w tym zakresie na dużo większą dowolność. Stawia nie tylko na duże gabaryty. Coraz częściej dopuszcza też okna w nietypowych rozmiarach. W tym – stolarkę bardzo wąską. Jej zastosowanie przynosi zaskakujące, znakomite efekty estetyczne i funkcjonalne.

Duże okna – najważniejsze zalety dużych przeszkleń

W projektach nowoczesnych wielkogabarytowe przeszklenia nierzadko zajmują całe ściany. Fixy – czyli okna nieotwieranie, a także duże okna tarasowe – na ogół przesuwne i podnoszono-przesuwne jak HS, SYNEGO SLIDE i PSK, coraz chętniej montowane są w salonach i jadalniach, ale też w gabinetach, kuchniach, a nawet sypialniach.

Zobacz: ofertę drzwi tarasowych Abakus.

Wielkogabarytowa stolarka nie budzi już obawy przed niepotrzebną ucieczką ciepła. Wręcz przeciwnie – dzięki bardzo szczelnym pakietom trzyszybowym często charakteryzuje się lepszym współczynnikiem przenikania ciepła Uw niż okna niewielkie.

Poza tym, wprowadzane do dużych okien i drzwi innowacje technologiczne pozwoliły dopracować stosowane obecnie rozwiązania do perfekcji. Progi np. w drzwiach podnoszono-przesuwnych HST są minimalne – praktycznie na poziomie podłogi. Odpowiednie systemy jezdne umożliwiają lekki, komfortowy ruch nawet bardzo ciężkich skrzydeł, a okucia antywyważeniowe utrudniają włamanie.

Nie zmienia to jednak faktu, że oprócz dużych przeszkleń, w projektach pojawiają się też inne okna. Ciekawie wyglądają zwłaszcza te wysokie i wąskie, lub długie ale niskie.

duże okna, duże przeszklenia, drzwi tarasowe, wysokie okna,
Wysokie, ale wąskie okna dobrze wyglądają m.in. na klatkach schodowych i w korytarzach.

Okna wąskie – kiedy i gdzie warto je zastosować?

Wąskie okna znakomicie sprawdzają się w kilku przypadkach. W kuchniach coraz chętniej montowane są nad blatem roboczym, albo… między górną a dolną zabudową meblową. Takie ich umiejscowienie pozwala na skuteczne doświetlenie blatu i całego kuchennego wnętrza. Okna te mogą być nieotwierane lub uchylne, co umożliwia dodatkową, szybką wentylację wnętrza.

Na klatkach schodowych i w długich korytarzach wysokie, ale wąskie okna pojawiają się pojedynczo, lub w zestawach: 2, 3, 4 a nawet 5! Pozwalają optycznie skrócić długie ciągi komunikacyjne, przy jednoczesnym zapewnieniu dostępu światła z zewnątrz. Ściany między oknami wykorzystać można do powieszenia fotografii lub ulubionych grafik/obrazów, tworząc tym samym ciekawą galerię. Można też ustawić między nimi niewielkie konsolki lub komody.

Wąskie okna zastosowanie znajdują również w sypialniach. Montuje się je poziomo np. nad wezgłowiem łóżka. W ten sposób możemy gościć ranne promienie słońca lub obserwować jego zachód, bez obawy o utratę intymności.

duże okna, duże przeszklenia, drzwi tarasowe, wysokie okna,
Wąskie okna sprawdzą się też w strefie wejścia – tuż przy drzwiach zewnętrznych.

Okna obok drzwi zewnętrznych – czyli doświetla

Wąskie okna sprawdzają się również jako doświetla. Mogą być montowane w strefie wejściowej do domu – tuż obok lub nad drzwiami zewnętrznymi. W ten sposób nie tylko rozjaśnimy przedsionek lub hol, ale również stworzymy prawdziwą wizytówkę domu. Miejsce, w którym gości będzie się nam witało przyjemnie i wygodnie.

Inną, bardzo popularną opcją jest montaż wąskich okien w garażach i pomieszczeniach technicznych. Zamontowana na ogół stosunkowo wysoko stolarka spełnia swoje funkcje, a jednocześnie – z uwagi na swoje wymiary – minimalizuje ryzyko włamania.

Zobacz: ofertę drzwi zewnętrznych Abakus.

inne z tej kategorii