Blog

Drzwi przesuwne –  czy warto?

Producenci drzwi prześcigają się w rozwiązaniach doskonałych. I choć wiemy już, że takie, gdzie wszystko…

Producenci drzwi prześcigają się w rozwiązaniach doskonałych. I choć wiemy już, że takie, gdzie wszystko bezbłędnie odpowiada naszym preferencjom i gustom, właściwie nie istnieją, to musimy przyznać, że w kwestii drzwi przesuwnych zbliżają się do ideału. Naszym zdaniem, fabryki drzwi tworzą współcześnie produkt komfortowy pod wieloma względami, ekonomiczny i będący wspaniałą ozdobą przestrzeni mieszkalnej czy biurowej. Warto więc rozważyć drzwi przesuwne jako stały punkt aranżacji naszego wnętrza.  Sprawdź również,czy  warto  wybrać  drzwi tarasowe  przesuwne  z progiem  czy  bez.drzwi przesuwne, drzwi tarasowe przesuwne czy warto, drzwi tarasowe przesuwne HST, drzwi przesuwne PSK, drzwi na taras, drzwi balkonowe

Drzwi przesuwne – dla kogo?

Jeśli postawimy na niedużą przestrzeń, która wymaga kilku sprytnych tricków, by pozostawała ustawna i przestronna, drzwi przesuwne wydają się rozwiązanie idealnym. Powód jest prosty – tradycyjnie otwierane drzwi będą potrzebowały znacznie więcej przestrzeni, by umożliwić wyjście na taras lub do ogrodu. Drzwi przesuwne nie generują takiego problemu – otwarte zajmują niemal tyle samo miejsca, co zamknięte.

Druga zaleta to bezpieczeństwo podczas przeciągów. Drzwi przesuwne są obojętne na podmuchy wiatru. A zatem sytuacje niekontrolowanego trzaskania drzwiami i zamykania się pokojów są zredukowane do zera. Warto też zaznaczyć, że brak ryzyka przeciągów pozytywnie wpływa na bezpieczeństwo małych dzieci i zwierząt, co na pewno zrozumie ten, kto je posiada. W trosce o bezpieczeństwo dzieci, można również zastanowić się nad oknami typu fix, tzw. oknami nieotwieranymi.

Kolejna zaleta, którą również warto podkreślić, to wielofunkcyjność drzwi przesuwnych. Możemy je zastosować właściwie wszędzie – to doskonała zabudowa łącząca pokoje, komfortowe wyjście na balkon, taras lub otwartą przestrzeń ogrodu.

drzwi przesuwne, drzwi tarasowe przesuwne czy warto, drzwi tarasowe przesuwne HST, drzwi przesuwne PSK, drzwi na taras, drzwi balkonowe

Rozprawiamy się z mitami na temat drzwi przesuwnych!

Na temat drzwi przesuwnych funkcjonuje kilka mitów. Pierwszy z nich dotyczy izolacji akustycznej – niektórzy powątpiewają, czy mechanizm przesuwny jest pod tym względem równie skuteczny, co tradycyjny system drzwi rozwieralnych. Tymczasem drzwi przesuwne, bazujące na nowoczesnych rozwiązaniach technologicznych, to izolacja akustyczna w niczym nieustępująca tej, którą oferują drzwi tradycyjne. System ten skutecznie separuje od hałasów dobiegających z zewnątrz i pozwala cieszyć się jedynie tymi dźwiękami, które sami wygenerujemy – na przykład słuchanej właśnie płyty.

Druga sprawa to obawa o wysoki próg, który skutecznie uniemożliwiałby poruszanie się np. wózkiem dla niepełnosprawnych. Próg taki może stanowić również zagrożenie dla malutkich dzieci, które charakteryzuje słaba koordynacja wzrokowo-ruchowa i każda tego rodzaju przeszkoda może skutkować bolesnym upadkiem. Otóż próg w drzwiach przesuwnych może być naprawdę niski i nie stwarzać żadnych problemów w sprawnym poruszaniu się domowników, nawet tych najbardziej wymagających. Budowę drzwi niskoprogowych umożliwiają np. wytrzymałe i smukłe profile drzwi tarasowych HST i drzwi tarasowe PSK.

drzwi przesuwne, drzwi tarasowe przesuwne czy warto, drzwi tarasowe przesuwne HST, drzwi przesuwne PSK, drzwi na taras, drzwi balkonowe
Wreszcie mit trzeci: duża szklana powierzchnia w opinii wielu jest równoznaczna ze znaczną utratą ciepła w drzwiach tarasowych przesuwnych. Absolutnie nie! Po pierwsze: specjalne kształty uszczelek oraz odpowiednie okucia zapewniają wysoką szczelność na przenikanie wody i powietrza przez drzwi, po drugie zaś szeroki zakres wypełnień, uwzględniający stosowanie zestawów jedno- lub dwukomorowych, przekładki termiczne, a także wkłady izolacyjne pozwalają osiągnąć bardzo dobre parametry cieplne. We wspomnianych aluminiowych drzwiach HST oraz wykonanych z PCV drzwiach HS przenikalność cieplna szyby może wynosić nawet Ug 0,3 W/m2k.

Jak działa system przesuwny drzwi?

Firma Abakus Okna proponuje dwa rodzaje drzwi tarasowych przesuwnych: podnoszono-przesuwne HS oraz uchylno-przesuwne PSK. W pierwszym przypadku zasada działania takich drzwi jest prosta: skrzydło porusza się na specjalnych wózkach i szynach jezdnych. To sprawia, że zamykanie i otwieranie takich drzwi jest dziecinnie proste.

W drzwiach uchylno-przesuwnych zastosowano z kolei okucia Roto Patio Alversa, co sprawia, że uchylanie i przesuwanie ogromnych skrzydeł jest proste i nie wymaga użycia dużej siły.

roto patio alversa, drzwi przesuwne, drzwi tarasowe przesuwne czy warto, drzwi tarasowe przesuwne HST, drzwi przesuwne PSK, drzwi na taras, drzwi balkonoweWielkość i ciężar skrzydła mogą być różne, należy zatem pamiętać, że profile, choć sprawiają wrażenie mało masywnych, są bardzo wytrzymałe i umożliwiają montaż naprawdę ciężkich i sporych gabarytowo drzwi. Drzwi wypełnione są szkłem jedno- lub dwukomorowym, a między szybami znajduje się gaz szlachetny. Warto również wiedzieć, że drzwi przesuwne mają właściwości antywłamaniowe. Bezpieczeństwo zapewnia zamknięty kształt listew do szklenia i zaczepy antywyważeniowe, chroniące wnętrze domu przed włamaniem nawet w pozycji mikrowentylacji.

A co z estetyką?

Każdy, kto choć raz aranżował domową przestrzeń, zdaje sobie sprawę, iż funkcjonalność i piękno powinny iść w parze. Jeśli więc planujemy spędzić w danym miejscu wiele lat, nie warto iść na kompromisy w kwestii estetyki. Co prawda, już sama panoramiczna tafla szkła stanowi piękną ozdobę wnętrza, a jeśli otacza nas piękna okolica, jesteśmy prawdziwymi szczęściarzami. Jednak stolarka okienna również ma znaczenie – ciemny brąz nie wypadnie dobrze we wnętrzu inspirowanym estetyką skandynawską, a loftowy grafit w pomieszczeniu o stylistyce kolonialnej. Wybór opcji kolorystycznych jest na szczęście bardzo bogaty i bez problemu „wyjdzie naprzeciw” każdemu pomysłowi na wnętrze.

drzwi przesuwne

Kolory oklein dostępne są na naszej stronie internetowej>>, a nasz dział sprzedaży zawsze gotowy, aby cię wesprzeć.

inne z tej kategorii