• Blog

    >

  • Drzwi i okna tarasowe – rodzaje i właściwości. Co masz do wyboru?

Blog

Rozważacie duże drzwi i okna tarasowe? Jeśli tak, to musicie wiedzieć jakie warianty i rozwiązania macie do wyboru. Zobaczcie, czym charakteryzują się: tradycyjne drzwi balkonowe PVC i nowoczesne drzwi przesuwne. Wyjaśnimy, czym różnią się od siebie plastikowe okna tarasowe HST, PSK i Slide. Powiemy też, na co koniecznie trzeba zwrócić uwagę przed wyborem konkretnego rozwiązania.

Duże i bardzo duże drzwi i okna tarasowe to obecnie jeden z najbardziej wyraźnych trendów architektonicznych. Lubimy otwarte wnętrza. Salony, z których możemy podziwiać ogród. Sypialnię, z której można wyjść bezpośrednio na taras. Kuchnię, w której gotując, można jednocześnie pilnować dzieci bawiących się na zewnątrz.

Teraz, dzięki nowoczesnym drzwiom i oknom tarasowym, możemy cieszyć się tym wszystkim. I to bez ryzyka nadmiernego wychłodzenia domu i zwiększenia wydatków na ogrzewanie. Nowoczesne systemy okienne i drzwiowe oferują bowiem znakomitą izolacyjność termiczną. Skutecznie chronią przed ucieczką ciepła, porywistym wiatrem i deszczem, a także hałasem czy… włamaniem.

Tylko: na co zwrócić uwagę podczas poszukiwań okien tarasowych? Oto najpopularniejsze i najczęściej wybierane drzwi i okna tarasowe, jakie macie do wyboru.

fot. canva.com

Drzwi i okna tarasowe i balkonowe PVC otwierane tradycyjnie

Tradycyjne drzwi balkonowe to takie, które otwierają się jak zwyczajne drzwi. Produkowane są z takich samych profili jak okna PVC. W Abakus do wyboru są między innymi: drzwi tarasowe w systemie bluENERGY o szer. 82 i bluSYNEGO o szer. 80, a także redTECH i redARTE o szer. 73.

Ich niewątpliwą zaletą, zwłaszcza systemów blu, jest energooszczędność. Okna te znakomicie chronią przed ucieczką ciepła. Kolejny walorem jest cena. Okna tarasowe otwierane tradycyjnie są tańsze niż systemy przesuwne.

Co ważne, wybierając drzwi balkonowe, nie musicie rezygnować z komfortowego wyjścia na taras. Oprócz tradycyjnych drzwi jednoskrzydłowych możecie wybrać drzwi dwuskrzydłowe. Zwłaszcza modele z ruchomym słupkiem pozwolą szeroko otworzyć salon czy sypialnię i cieszyć się widokiem. Dzięki temu, że profile PVC uzbrajamy stalowymi wzmocnieniami, skrzydła nie odkształcą się, ani nie wygną. Nawet w słoneczne dni będę się otwierać i zamykać bez problemu.

drzwi tarasowe, okna tarasowe, drzwi tarasowe przesuwne, okna tarasowe przesuwne, Abakus, Abakus OKNA

Okna tarasowe przesuwne

Okna tarasowe przesuwne to coraz częściej wybierana alternatywa dla drzwi tarasowych rozwiernych. Przesuwane skrzydła, nawet te największe, potrzebują mniej przestrzeni podczas otwierania niż tradycyjne drzwi balkonowe. Tym samym pozwalają zaoszczędzić miejsce i swobodnie zaaranżować wnętrze.

Do wyboru są trzy systemy.

Drzwi tarasowe podnoszono – przesuwne HST

Drzwi podnoszono – przesuwne HST to obecnie najbardziej zaawansowany technologicznie wariant okien przesuwnych. Maksymalna szerokość konstrukcji z PVC to aż 5 metrów. Komfort użytkowania gwarantuje praktycznie zerowy próg. Duże i bardzo ciężkie skrzydła HS otwierają się płynnie i lekko. Nawet dziecko poradzi sobie z ich przesunięciem.

Drzwi HS w wersji plastikowej produkowane są na profilach Rehau i Salamander. Współczynnik przenikania ciepła dla konstrukcji HS o wymiarach 3×2 metry wynosi Uw=0,8 W/m2K.

Drzwi tarasowe przesuwne SLIDE

Coraz większą popularnością cieszą się przesuwne okna tarasowe SLIDE. To nowa generacja tarasowych drzwi przesuwnych. Mogące mieć nawet 4 metry szerokości okna SLIDE, otwiera się lekko i komfortowo dzięki specjalnemu systemowi jezdnemu. Opcjonalnie dostępny system SOFT pomaga w sterowaniu. Poza tym SLIDE mają niski próg, więc są wygodne w codziennym użytkowaniu.

Drzwi tarasowe SLIDE w wersji plastikowej produkowane są w Abakus na profilach Rehau i Salamander. Współczynnik przenikania ciepła SLIDE o wymiarach 3×2 metry to Uw=0,74 W/m2K.

Drzwi i okna tarasowe uchylno-przesuwne PSK

Drzwi uchylno-przesuwne PSK to obecnie najbardziej atrakcyjna pod względem finansowym opcja. Ich maksymalna szerokość to 3 metry. Mają wygodny niski próg (choć wyższy niż HS i SLIDE) i są wyposażone w specjalne antywłamaniowe okucia.

Poza tym można je uchylić, co ułatwia wentylację. PSK zapewniają dobrą ochronę przed ucieczką ciepła. Współczynnik przenikania ciepła dla konstrukcji o wymiarach 3×2 metry to Uw=0,7 W/m2K.

drzwi tarasowe, okna tarasowe, drzwi tarasowe przesuwne, okna tarasowe przesuwne, Abakus, Abakus OKNA

Okna tarasowe PVC z fixem

No dobrze, a co jeśli marzy nam się naprawdę duże przeszklenie? Cała szklana ściana? Bez zbędnych słupków i innych burzących widok elementów? Wówczas warto pamiętać, że drzwi tarasowe — nawet duże HST nie są jedynym wyjściem. Zarówno tradycyjne drzwi balkonowe PVC, jak i systemy drzwi przesuwnych, można łączyć z oknami typu fix.

Okna typu fix różnią się od standardowej stolarki tym, że nie da się ich otworzyć. W istocie jest to przeszklona rama o znakomitych parametrach izolacyjności. Jest niemal równie ciepła, jak ściana. Fixy nie są polecane do wnętrz, w których są jedynym źródłem światła naturalnego. W takich wypadkach nie byłoby możliwości przewietrzenia wnętrza. W połączeniu z drzwiami i oknami tarasowymi typu HST SLIDE czy PSK, sprawdzają się za to znakomicie. Pozwalają stworzyć w domu szklaną ścianę o znacznej szerokości i to w przystępnej cenie.

Więcej o oknach fix możecie przeczytać tutaj: Okna typu fix

inne z tej kategorii