Blog

Wielkie przeszklenia a ciepły dom?

Wielkie przeszklenia są imponujące, ale czy duże okna panoramiczne i drzwi przesuwne HS chronią przed stratą ciepła?

Wielkie przeszklenia, niczym nieograniczona przestrzeń, niezakłócona widoczność, cudowne widoki i ciepłe promienie słońca wlewające się do wnętrza. Dom ze szklanymi ścianami, drzwiami przesuwnymi HST i panoramicznymi oknami, jest imponujący i zachwyca niemal każdego. Czy jednak taki dom jest ciepły? Dziś odpowiadamy na to niezwykle nurtujące pytanie.

dom ze szklanymi ścianami

Ściana czy szkło – z czego postawić dom?

Nie trzeba Einsteina, żeby stwierdzić, że nawet najlepsze panoramiczne ciepłe okna PCV, okno narożne czy szklane drzwi przesuwne HS – z najniższymi możliwymi wskaźnikami przenikania ciepła i doskonałymi okuciami – przepuszczają dużo więcej ciepła niż przeciętne ściany. Z drugiej strony, wystawiają dom na ekspozycję naturalnego światła słonecznego, dzięki czemu nagrzewa się i staje się… ciepły 🙂

Zobacz również: Jakie okna PVC wybrać w 2020 roku?

Przeczytaj: Jakie okna PCV wybrać?

duże okna pcv

Szklane ściany a strony świata

Wielkie przeszklenia zamontowane od południa dadzą najwięcej zysków ciepła, a co za tym idzie mniejsze straty. Wprost przeciwnie jest oczywiście od północy, dlatego wiele osób decyduje się tu na unikanie szklenia. Są jednak pomieszczenia, w których – niezależnie od ich lokacji w domu – chcemy umieścić okno. Po co? Okno dodaje atrakcyjności, pozwala na wniknięcie naturalnego światła, łatwiejsze wietrzenie i delikatnie oświetla przestrzeń. Jest niewiele osób, które np. zrezygnują z okna w łazience (niekoniecznie zamontowane na całą ścianę, może być to okno narożne czy nawet niewielkiej wielkości okienko) ze względu na energooszczędność. Najważniejsze są wygoda i komfort mieszkania, zużycie energii schodzi wówczas na dalszy plan.

Zobacz również: Okno w łazience

okno w łazience

Szklane, ciepłe okna energooszczędne?

To żadna tautologia 🙂 Istnieją duże, energooszczędne ciepłe okna PCV i oczywiście mamy je u siebie! 😉 Nowoczesne, ciepłe okna PCV z linii Premium blu – bluENERGY, bluSYNEGO, bluINTERO, bluDECORO, bluALU i bluVISIO – mają niezwykle niski współczynnik przenikania ciepła okna na poziomie Uw = 0,76 W/m2K i okucia Roto NT pokrytymi powłoką RotoSil Nano. Są produkowane w energooszczędnej, autorskiej technologii Abakus IRMC Production®, dzięki czemu prezentują najwyższy poziom termoizolacyjności. Posiadają uszczelki chroniące przed stratami ciepła i poprawiające akustyczne właściwości okien pasywnych. Ponadto, głębokie osadzenie szyb poprawia izolację cieplną, a komory zewnętrzne zapewniają wentylację i chłodzenie profilu.

Zobacz również: Okna pasywne – co to znaczy?

okna bluenergy abakus premium

Drzwi przesuwne HS

Elegancja, wyrafinowanie, nowoczesność i doskonałość w każdym calu: przenikalność cieplna szyby na poziomie Uw = 0,5 W/m2K, okna Uw = 0,8 W/m2K, maksymalne doświetlenie, oszczędność miejsca i energii. Konstrukcja – marzenie 🙂 Drzwi przesuwne HS są wykonane w ten sposób, aby wzmocnić izolację termiczną i zmaksymalizować oszczędności energetyczne.

Zobacz również: Drzwi przesuwne – czy warto?

drzwi tarasowe przesuwne HS

Czy dom z dużymi oknami chroni przed stratami ciepła?

Jak widać, szklane ściany wcale nie oznaczają dużych strat ciepła. Produkowane w najnowocześniejszej technologii, są przystosowane do komfortowego budownictwa jednorodzinnego. Nie trzeba również dodawać, że duże ciepłe okna PCV, okno narożne i drzwi przesuwne HS to elegancja i monumentalizm, którego nie zyskamy, instalując „standardowe” okna.

Prawdą jest, że każdy dom to inny projekt i różne potrzeby mieszkańców. Jeśli więc chcecie maksymalnie otworzyć przestrzeń za pomocą przeszkleń, dużych ciepłych okien PCV czy drzwi przesuwnych HS, zasięgnijcie porady. Najlepiej od ekspertów Abakus, którzy pomogą Wam dobrać najlepszą stolarkę 🙂

Zobacz również: Poradnik: jakie okna wybrać do swojego domu?

inne z tej kategorii