Blog

Czerń i ciemne odcienie szarości na dobre rozgościły się w naszych domach. Coraz częściej wybieramy je w aranżacji wnętrz, a także wykorzystujemy w otoczeniu domu. Szczególnie modne są antracytowe i czarne okna. Doceniamy ich elegancję i łatwość wkomponowania w nowoczesne projekty. Ale czy czarne okna są praktyczne? Czy ich wybór to dobry pomysł z punktu widzenia funkcjonalności? Oto najważniejsze wady i zalety stolarki utrzymanej w ciemnych barwach.

czarne okna, okna antracytowe, okna Abakus, okna w ciemnych kolorach, okna czarne, antracytowe okna, ciemne okna, okna do loftów, okna nowoczesne

Drewniane w kilku odcieniach lub plastikowe, ale koniecznie w bieli. Jeszcze kilka lat temu wybór stolarki okiennej sprowadzał się do tych dwóch opcji. Okna z PVC podbiły rynek i stały się najpopularniejszym wyborem. Konsumenci docenili ich wytrzymałość i odporność na warunki atmosferyczne, łatwość konserwacji i wysokie parametry izolacyjności termicznej. Okna PVC szybko uznano za najlepszy wybór. Tyle, że wybór ten dostępny był włącznie w jednym kolorze – uniwersalnej bieli. Bieli, która szybko się znudziła sporej części użytkowników.

Alternatywa pojawiła się stosunkowo niedawno. Producenci stolarki zaczęli proponować okna PVC w barwnych okleinach. Pojawiły się folie kolorowe, a także wzory inspirowane naturalnym drewnem. A potem – pojawiła się ona – CZERŃ i jej nieco jaśniejszy kolega – ANTRACYT.

Te dwa ciemne kolory szybko znalazły zwolenników. Doceniono je za oryginalność i elegancką skromność.  A także łatwość z jaką można je zastosować w budynkach o różnej formie i we wnętrzach o różnych stylach. Obecnie czarne okna i okna antracytowe montuje się w ogromnej liczbie, głównie nowoczesnych, inwestycji. W kolorach tych występują energooszczędne okna bluSYNEGO i bluENERGY, a także drzwi tarasowe: HST, PSK i Synego SLIDE. Sprawdźmy więc jakie są ich mocne i słabsze strony? I czy wybór ciemnej stolarki to dobry pomysł?

czarne okna, okna antracytowe, okna Abakus, okna w ciemnych kolorach, okna czarne, antracytowe okna, ciemne okna, okna do loftów, okna nowoczesne

Stolarka w ciemnych barwach – kiedy sprawdzą się antracytowe i czarne okna?

Głównym i podstawowym walorem czarnych okien i okien antracytowych jest ich estetyka. Efekt, jaki możemy za ich pomocą uzyskać jest fenomenalny. Ciemna stolarka po prostu dobrze wygląda. Jest ponadczasowa, a także szalenie elegancka i stylowa. I znakomicie wpisuje się w najnowsze trendy wzornicze. I to zarówno te panujące w architekturze, jak i dotyczące aranżacji wnętrz.

Czerń pojawia się na elewacjach i różnych elementach otoczenia domu. Widzimy ją na ogrodzeniach, schodach, a także w ogrodach np. elementach małej architektury ogrodowej. Ale nie tylko. Poza tym wykorzystuje się ją w pomieszczeniach o wszystkich funkcjach.  Od kuchni, poprzez salon, łazienkę, garderobę, aż po biuro i… sypialnie! Czerń tworzy znakomite tło dla mocnych kolorów i połyskujących dodatków. A niekiedy wyśmienicie gra pierwsze skrzypce.

Szczególnie chętnie czerń i ciemna szarość wykorzystywana jest w stylach nowoczesnych i industrialnych. Na przykład w loftach i przestrzeniach nimi inspirowanymi. Ciemne odcienie można zestawiać z naturalnym drewnem i rdzawą cegłą. Ale nie tylko.

Czerń równie dobrze wygląda w duecie z betonem i metalami np. mosiądzem, miedzią i złotem. Dzięki temu, za jej pomocą możemy wyczarować styl jaki nam najbardziej odpowiada – przytulny lub ascetycznie chłodny. Stworzymy projekt idealny.

Przeczytaj też: Jak dopasować kolor okien do elewacji domu?

czarne okna, okna antracytowe, okna Abakus, okna w ciemnych kolorach, okna czarne, antracytowe okna, ciemne okna, okna do loftów, okna nowoczesne

Czarne okna i antracytowe – czy mają wady?

Największa obawa dotycząca okien ciemnych i bardzo ciemnych to ta związana z nagrzewaniem się profili. Wiadomo bowiem, że ciemne profile, wystawione na ekspozycję słoneczną w upalny dzień bardzo się nagrzeją. Wówczas mogą się wypaczyć i odkształcić. Ale… właśnie mogą, nie muszą.

Ryzyko to minimalizuje zastosowanie odpowiedniej okleiny.

Okleina Jet Black Matt  zaprojektowana została w taki sposób, by nie dopuścić do nagrzania się profili. Pod czarną powłoką tej folii zastosowana jest specjalna warstwa, która ma za zadanie odbijanie promieni słonecznych. Dzięki temu ilość ciepła jakie przenika do profilu jest mniejsza. Tworzywo nie rozgrzewa się do niebezpiecznego poziomu, a więc ryzyko jego odkształcenia znacząco spada.

czarne okna, okna antracytowe, okna Abakus, okna w ciemnych kolorach, okna czarne, antracytowe okna, ciemne okna, okna do loftów, okna nowoczesne

Jak utrzymać czarne okna w czystości?

Inną kwestią, jakiej często obawiają się osoby rozważające zakup czarnych okien, jest utrzymanie ich w czystości. Czy czarne okna rzeczywiście są tak trudne w czyszczeniu?

Wbrew pozorom samo czyszczenie i pielęgnacja okien ciemnych przebiega tak samo jak wszelkich innych kolorów. Ale rzeczywiście – na czarnych i antracytowych oknach szybciej widać pył i kurz. Poza tym, z uwagi na głęboki kolor bardziej widoczne są rysy i delikatne uszkodzenia powierzchni. Na szczęście oba te problemy można łatwo rozwiązać. Jeśli chodzi o powierzchowne zabrudzenia np. właśnie z kurzu, wystarczy zastosować odpowiedni środek czyszczący. W sklepach bez trudu można znaleźć preparaty, które ułatwią nam to zadanie.

Jeśli zaś chodzi o drobne uszkodzenia – i tu jest rozwiązanie. Warto pamiętać, że rysy na ciemnych profilach bez trudu zamaskujemy specjalnym, dobrze dobranym markerem. Ten drobny zabieg daje bardzo dobre efekty. Niewielkie rysy staną się niewidoczne.

Przeczytaj też: 5 najmodniejszych w 2022 roku kolorów okien inspirowanych drewnem

inne z tej kategorii