Blog

Zaparowane okna często budzą niepokój. Wiele osób zastanawia się, czy skraplająca się na oknach woda nie jest oznaką ich wady. A może to efekt złego montażu? Bo jak to – kupiliśmy najcieplejsze okna, a teraz pojawia się na nich rosa? Tymczasem, zaparowane z zewnątrz okna plastikowe to dobry objaw! Para oznacza bowiem, że okna rzeczywiście spełniają swoją funkcję i dobrze chronią nasz dom przed ucieczką ciepła. Już wyjaśniamy dlaczego. I podpowiadamy co zrobić żeby okna nie parowały.

Powiemy też czym różni się parowanie okien od zewnątrz i wewnątrz budynku. I dlaczego trzeba zwrócić uwagę na skraplanie się wody wewnątrz pakietu szybowego.

Pojawianie się pary na oknach plastikowych, a dokładniej na ich szybach, to stosunkowo częste zjawisko. Mało tego, to zjawisko zupełnie naturalne! Okna PVC najczęściej parują nocą, albo tuż nad ranem, kiedy różnica temperatur powierzchni szyby i otaczającego ją powietrza jest największa. Para może pojawiać się na oknach na zewnątrz, ale również wewnątrz domu. O ile w tym pierwszym przypadku w ogóle nie mamy powodu do niepokoju, okna zaparowane od wewnątrz mogą być kłopotliwe, a nawet uciążliwe.

okna parują, zaparowane okna, parowanie okien, co zrobić żeby okna nie parowały, para na oknach, rosa na oknach,

Dlaczego szyby parują od zewnątrz?

Okna parują z zewnątrz, bo stanowią skuteczną izolację termiczną. Nowoczesne okna plastikowe, jak bluENERGY czy bluSYNEGO od Abakus, wyposażone są w pakiety trójszybowe i tak zwaną ciepłą ramkę międzyszybową. Są tak szczelne, że skutecznie ograniczają straty ciepła w domu. Ale jednocześnie ograniczają też wymianę powietrza między wnętrzem a środowiskiem zewnętrznym.

Kiedy temperatura za oknem spada poniżej tej, która panuje w domu, z oknami nie dzieje się nic wyjątkowego. Jednak kiedy powietrze jest wilgotne, chłodne nocą, ale dość ciepłe w ciągu dnia –  nad ranem następuje kondensacja zawartej w nim pary wodnej, która osadza się na zimnej powierzchni szkła. Zamontowanie w oknach szyb o bardzo dobrych parametrach – czyli o niskim współczynniku przenikania ciepła Ug, ze specjalnymi powłokami niskoemisyjnymi, a także dodatkowe wypełnienie przestrzeni międzyszybowej gazem – dodatkowo wzmacnia to zjawisko.

Z jednej strony mamy wówczas jeszcze cieplejsze, lepiej izolujące okna. Z drugiej jednak strony, przez to, że tylko niewielka ilość ciepła przenika z pomieszczenia do zewnętrznej szyby, pozostaje ona zimna i skropla się na niej więcej pary.

Dlaczego okna parują od wewnątrz?

Osadzanie się pary wodnej na oknach wewnątrz domu może mieć kilka różnych przyczyn. Wśród nich najczęściej występują:

 • Zbyt wysoki poziom wilgotności powietrza w pomieszczeniu. Dotyczy to przede wszystkim kuchni i łazienki, ale niekiedy też sypialni. 
 • Zbyt duża różnica temperatur pomiędzy wewnętrzną a zewnętrzną częścią okna.
 • Brak odpowiedniej – czytaj skutecznej wentylacji w pomieszczeniu.
 • Położenie okien w zależności od strony świata. Większe parowanie występuje od strony północnej niż od południa i zachodu.
 • Nieszczelność okna wynikająca z nieprawidłowego montażu lub wady konstrukcyjnej. Jak pokazuje doświadczenie i statystyki, to najrzadziej występująca opcja. Bierze się ją pod uwagę dopiero po wykluczeniu wszystkich pozostałych przyczyn!
okna parują, zaparowane okna, parowanie okien, co zrobić żeby okna nie parowały, para na oknach, rosa na oknach,

Co zrobić żeby okna nie parowały od zewnątrz?

W przypadku parowania okien z zewnątrz – można nie robić nic. Jak wspomnieliśmy to dobry znak świadczący o wysokiej izolacyjności okna i pakietu szybowego. Jeśli jednak parowanie jest dokuczliwe, opcją wartą rozważenia jest zakup rolet lub żaluzji fasadowych. Instalacja rolet albo żaluzji fasadowych pozwoli obniżyć współczynnik przenikalności cieplnej okien. W ten sposób zniwelujemy osadzanie się pary wodnej na szybach.

Co zrobić żeby okna nie parowały od wewnątrz?

Więcej opcji do wyboru mamy w przypadku parowania okien od wewnątrz. Co możemy zrobić, by uniknąć rosy na szybach?

 • Przede wszystkich spróbujmy zmniejszyć wilgotność powietrza w pomieszczeniach. W sklepach bez trudu znajdziecie pochłaniacze wilgoci w torebkach lub specjalnych pojemniczkach. W kuchni warto dbać o włączanie okapu podczas gotowania. Można zainwestować też w efektywny model skutecznie absorbujący powietrze i parę unoszącą się nad kuchenką. Dobrze jest też suszyć pranie na zewnątrz lub w suszarkach. Rozstawione w pokoju pranie znacznie podnosi poziom wilgotności.
 • Odpowiednio i regularnie wietrzyć dom i mieszkanie.
 • Zadbać o właściwą wentylację pomieszczeń (grawitacyjną lub mechaniczną). Rozważcie specjalne nawiewniki. Korzystajcie też z opcji mikrowentylacji.
 • Inną opcją jest umycie okien, a dokładniej szyb odpowiednimi preparatami minimalizującymi osadzanie się pary wodnej. W sklepach budowlanych znajdziecie specjalne środki chemiczne. Możecie też sięgnąć pod domowe sposoby i umyć okna wodą z gliceryną, albo… pianką do golenia.

Zobacz też: Jak wietrzyć dom zimą?

okna parują, zaparowane okna, parowanie okien, co zrobić żeby okna nie parowały, para na oknach, rosa na oknach,

Para wewnątrz pakietu szybowego – na to zwróć uwagę!

Zupełnie inną sytuacją jest ta, gdy para wodna skrapla się między szybami – wewnątrz pakietu szybowego.

Jeśli tak się dzieje, oznacza to, że prawdopodobnie doszło do rozszczelnienia pakietu. To zaś z kolei oznacza, że okno plastikowe nie izoluje już tak dobrze jak powinno i nie spełnia swoich funkcji. Dodatkowo , długotrwałe skraplanie pary wewnątrz pakietu doprowadzi do pojawienia się zacieków i zabrudzeń i będzie wyglądało nieestetycznie. 

Zobacz też: Ciepły montaż – na czym polega?

inne z tej kategorii