Blog

Ciepły montaż okien PCV
2020-05-05

Ciepły montaż okien – czy warto w niego zainwestować? Opinie zarówno specjalistów, jak i Klientów o ciepłym montażu okien są bardzo przekonujące. Ciepły montaż okien = ciepłe okna plastikowe PCV. Sprawdźcie, co to jest ciepły montaż okien PCV i dlaczego warto wykonać go we własnym domu.

 

Ciepły montaż okien, zwany też warstwowym, jest obecnie zalecany przez ekspertów, choć wielu inwestorów nie ma jeszcze pojęcia o tej technice. Czym tak naprawdę ona jest i dlaczego warto stosować tzw. ciepły montaż okien plastikowych?

ciepły montaż okien pcv
Źródło: Gemelo Okna, gemelo.pl
  1. Co to jest i na czym polega ciepły montaż okien PCV?
  2. Ciepły montaż okien krok po kroku
  3. Jak się wykonuje ciepły montaż okien?
  4. Zalety ciepłego montażu okien

***

Co to jest i na czym polega ciepły montaż okien PCV?

Ciepły montaż okien plastikowych to najnowsze rozwiązanie, które warto mieć u siebie w domu. Ma bardzo wiele zalet – dzięki niemu minimalizuje się straty ciepła przez okna PCV, zmniejsza koszty ogrzewania i poprawia się mikroklimat pomieszczeń. Dlaczego więc nie jest jeszcze zbyt szeroko stosowany? W poniższym artykule chcemy przybliżyć, czym jest tzw. technika ciepłego montażu okien, postaramy się określić etapy jej wykonania i stopień trudności, aby na koniec jeszcze raz przypomnieć, dlaczego warto zdecydować się na ciepły montaż okien.

ciepły montaż okien plastikowych

Ciepły montaż okien krok po kroku

Montaż tradycyjny okien wykonuje się przy użyciu jedynie piany montażowej. Stosowany ze względu na niższy koszt instalacji, może sprawić, że już po kilku sezonach narażona na działanie wilgoci izolacja straci swoje właściwości termiczne. Natomiast ciepły montaż okien, choć jego cena jest wyższa – co wynika z konieczności zakupu dodatkowych materiałów – znacznie wydłuża żywotność połączenia ramy okiennej z ościeżem.

Ciepły montaż okien to tzw. montaż warstwowy. Do wykonania warstwy wewnętrznej, która chroni przed wnikaniem do piany montażowej pary wodnej zbierającej się w pomieszczeniach, wykorzystywana jest paroszczelna taśma okienna. To bardzo ważne, ponieważ wilgotny uszczelniacz traci na właściwościach termicznych i akustycznych oraz szybciej niszczeje. Warstwa środkowa, czyli izolacja termiczna, wykonywana jest zwykle z piany poliuretanowej, szczelnie wypełniającej przestrzeń pomiędzy ścianą a ramą okienną. W końcu warstwa zewnętrzna – paroprzepuszczalna – chroni izolację przed wilgocią pochodzącą z opadów atmosferycznych. Warstwę tę wykonuje się przy użyciu przeznaczonych do tego taśm paroprzepuszczalnych. W przypadku ciepłego montażu okien ważne jest również zastosowanie odpowiednich kotew (dybli) łączących mechanicznie okno z murem.

Dla utrzymania przez okno deklaratywnych parametrów cieplnych kluczowe jest właściwie jego uszczelnienie z murem. Nieszczelność w tym miejscu oznacza narażenie warstwy termoizolacji na wilgoć, a zawilgocona warstwa pianki poliuretanowej bardzo szybko i trwale traci swoje właściwości izolacyjne. Dlatego też zalecany jest ciepły montaż okien, który zapewnia kompleksowe uszczelnienie warstwy izolacyjnej w złączu okiennym z obu stron, co w rezultacie zabezpiecza przed powstawaniem mostków termicznych, stratami energii, zawilgoceniem, a nawet zagrzybieniem glifów i ścian (co z kolei nieodłącznie wiąże się pogorszeniem jakości życia mieszkańców)

Jak się wykonuje ciepły montaż okien – instrukcja

Przed przystąpieniem do osadzenia okna w murze, najważniejsze jest odpowiednie przygotowanie ościeża, czyli oczyszczenie go z pyłu, gruzu, a nawet zagruntowanie. Pominięcie lub niedokładne wykonanie tego kroku spowoduje, że materiały izolacyjne nie będą właściwie trzymały się podłoża i nie spełnią należycie swojego zadania.

ciepłe okna plastikowe
Źródło: Gemelo Okna, gemelo.pl

Ciepły montaż okien to niezwykle precyzyjna technika, która wymaga skrupulatności i dokładności. Proces ten rozpoczyna się od przyklejenia taśm pokrytych odpowiednim klejem do ramy okiennej, jeszcze przed wstawieniem jej w przygotowaną wnękę. Taśmę paroszczelną montuje się do wewnętrznej części ościeżnicy, a paroprzepuszczalną do zewnętrznej. Obie taśmy trzeba dobrze docisnąć na całej długości, a w narożnikach pozostawić odpowiednio duże zakłady, które pozwolą dokładnie uszczelnić te miejsca. Tak przygotowaną ramę, po ustawieniu pionu i poziomu, umieszcza się w otworze, a następnie montuje zgodnie z zaleceniami producenta stolarki okiennej.

Kolejne kroki ciepłego montażu okien to szczelne doklejenie taśmy zewnętrznej do muru i dokładne wypełnienie pianą montażową przestrzeni pomiędzy ościeżnicą a ścianą. W tym miejscu należy również zwrócić uwagę na sposób rozprowadzania piany – nanosi się ją od dołu do góry, następnie utwardza i zabezpiecza od wewnątrz budynku, precyzyjnie przyklejając do muru taśmę paroszczelną.

Dopiero po ukończeniu powyższych etapów, technika ciepłego montażu okien zakłada przystąpienie do docelowej obróbki otworu okiennego. Warto zaznaczyć, że każdy system okienny – wykonany zarówno z PVC, jak i aluminium, nadaje się do ciepłego montażu! Ekipy montażowe wykonują ciepły montaż okien okna tarasowe HS, dachowego czy z roletą.

Zalety ciepłego montażu okien

Mówiąc o ciepłym montażu okien, możemy rozprawiać, czy warto się na niego zdecydować. Jednak w tym przypadku technika nie ma minusów. W zasadzie mówimy o samych zaletach tego pożytecznego i mądrego rozwiązania. Pozwala ono bowiem odczuwalnie minimalizować straty ciepła przez okna, a co za tym idzie zmniejszać koszty ogrzewania i przyczyniać się do wzrostu oszczędności. Jednym słowem ciepły montaż to ciepłe okna plastikowe PCV. Co więcej, nie dopuszcza do zawilgocenia czy zagrzybienia budynku, korzystnie wpływa na mikroklimat pomieszczeń, poprawiając jednocześnie samopoczucie i zdrowie mieszkańców.

ciepłe okna pcv

Ponadto, ciepły montaż pozwala oknom spełnić deklaratywne, producenckie parametry termoizolacyjne. Okna energooszczędne nie będą zatem tak energooszczędne, jak zakładają producenci,  jeśli ościeżnice nie zostaną właściwie osadzone i uszczelnione. Ciepły montaż okien jest więc ogromnym wsparciem zarówno dla użytkowników okien, jak i producentów. Produkty zamontowane za pomocą tej techniki zabezpieczą dom przez utratą ciepła i z powodzeniem posłużą na lata jego domownikom.

Polecamy również artykuł o oknach pasywnych>> Można znaleźć w nim absolutnie wszystko, co powinno się wiedzieć w tym temacie 🙂

inne z tej kategorii