• Blog

    >

  • Ciepłe okna PVC – jak wybrać okna, które chronią przed ucieczką ciepła?

Blog

Ciepłe okna PVC, czyli jakie? Co to w ogóle znaczy, że okna są ciepłe? Zobaczcie, na czym polega energooszczędność stolarki okiennej. I jak wybrać okna, które najskuteczniej uchronią nasz dom przed ucieczką ciepła.

„Ciepłe okna” czy „energooszczędne okna” – to sformułowania, które dość często słyszy się w kontekście stolarki okiennej. Trudno się dziwić. Skuteczna ochrona przed chłodem to najważniejsza rzecz, której oczekujemy od nowoczesnej stolarki. Okna mają chronić dom przed zbyt szybkim wychłodzeniem. Czy innymi słowy – zapobiegać utracie ciepła. To z kolei oznacza, że możemy ograniczyć ogrzewanie budynku. A przez to – zmniejszyć wydatki na opał albo energię.

No dobrze, tylko jak sprawdzić jakie okna rzeczywiście będą energooszczędne. Pomogą liczby.

ciepłe okna, okna energooszczędne, okna bluenergy abakus, okna premium bluenergy, jakość roku, najlepsze okna pcv roku, najcieplejsze okna plastikowe, ekookna,okna premium, premium bluenergy, abakus okna s.a., bluenergy, okna premium bluenergy, salamander, s.a., okna s.a.

Ciepłe okna PVC – jakie wybrać – co mówią parametry?

Najważniejszą wskazówką dotyczącą stopnia energooszczędności okien plastikowych są współczynniki przenikania ciepła. Jest ich kilka. Odrębny dla ramy, dla pakietu szybowego i dla całego okna.

Ten pierwszy – współczynnik Uf – mówi nam o tym, w jakim stopniu ciepło przepuszcza rama okienna. Ten drugi – współczynnik Ug mówi o poziomie izolacyjności pakietu szybowego. Dla przykładu pakiety trzyszybowe, jakie stosowane są w oknach bluENERGY i bluSYNEGO mają Ug=0,5 W/m2K. To bardzo dobry wynik. Ważne, by tafle szkła były starannie osadzone i zabezpieczone w ramie. Różnicę robi również rodzaj wypełnienia. Czyli to, co znajduje się między taflami szkła. Pakiety, w których między szkłem jest jedynie powietrze, chronią przed chłodem mniej skutecznie niż te wypełnione gazem. Na przykład kryptonem bądź argonem.

Co ciekawe, pakiety szybowe są na ogół znacznie bardziej energooszczędne, niż nawet najcieplejsze profile PVC. Dlatego, paradoksalnie – większe okna lepiej chronią przed chłodem niż te mniejsze! Są cieplejsze.

okna blusynego abakus, okna rehau, okna pcv, okna plastikowe, rehau synego, blusynego, okna blusynego, bezpieczne okna, bezpieczne szyby, ciepłe okna pcv, rehau

Najniższy Uw = ciepłe okna PVC

Ostatni ze współczynników – Uw określa całe okno. I on jest najważniejszy.

Poziom współczynnika przenikania ciepła Uw zależy od wszystkich elementów, z których zbudowane jest okno: ramy, oszklenia, wzmocnień, ramek dystansowych. Generalna zasada mówi, że najcieplejsze okno to te, którego współczynnik Uw jest jak najniższy. Jaki dokładnie?

Tu pomóc nam mogą przepisy prawa budowlanego — tak zwane Warunki Techniczne. Te obecnie obowiązującej mówią, że Uw montowanych w nowych budynkach okien i drzwi balkonowych, nie powinno być wyższe niż 0,9 W/m²K.

Jak sprawdzić Uw? Nic prostszego. Każdy producent okien plastikowych jest zobowiązany podać informację o wysokości współczynnika przenikania ciepła. Żeby ułatwić porównanie różnych konstrukcji i stolarki różnych marek, producenci podają Uw nie tylko dla konkretnego okna PVC, ale również dla tak zwanego okna referencyjnego. To typowe okno o wymiarach 1230/1480 mm. W przypadku okien bluENERGy i bluSYNEGO Uw okien referencyjnych wynosi: Uw = 0,76 W/m2K.

ciepłe okna, okna energooszczędne,

Okna energooszczędne – na co jeszcze zwrócić uwagę?

Co jeszcze powinno nas interesować oprócz poziomu współczynnika przenikania ciepła Uw?

Gdy zależy nam na ciepłych oknach, warto zwrócić uwagę na profile i liczbę komór. Nie bez znaczenia jest także staranność wykonania okna. Mowa tu nie tylko o kwestiach estetycznych, ale np. o stanie uszczelek.

W Abakus uszczelki są zgrzewane tak, by były miękkie nie tylko na obwodzie ramy, ale również w narożach okna. Są elastyczne i łatwo ulegają pod naciskiem, dzięki czemu lepiej chronią przed nieszczelnością.

Inna kwestią są ramki międzyszybowe, A dokładniej rodzaj materiału, z jakiego są wykonane. Najlepiej chronią przed ucieczką ciepła ciepłe ramki z tworzywa sztucznego. Co ważne, ze względów estetycznych proponowane są one w kilku kolorach dopasowanych do kolorystyki okleiny zastosowanej na profilach.

ciepłe okna, podpora z purenitu, ciepłe parapety, ciepły montaż okien pcv, ciepłe okna pcv, okna plastikowe

Ciepły montaż = ciepłe okna

Kwestią niezwykle istotną jest też odpowiedni, ciepły montaż okien PVC. Źle wykonany montaż może skutkować powstaniem mostków termicznych. Czyli miejsc, gdzie ciepło ucieka szybciej niż w innych punktach ścian. Mostek taki może być tak dokuczliwy, że nawet najcieplejsze okna PVC nie spełnią oczekiwań.

Dlatego wybierając konkretne okna, równie dużo uwagi poświęćmy wyborowi ekipy montażowej. Specjaliści będą wiedzieli, w którym miejscu w ścianie budynku powinny być osadzone okna, a także jak zastosować izolację, by nie doprowadzić do wspomnianych wcześniej mostków termicznych. Odpowiednio zastosowane: piana montażowa oraz taśmy paroprzepuszczalne i paroszczelne zabezpieczaną najbardziej newralgiczne miejsca.

Na naszej stronie znajdziecie listę dystrybutorów, którzy mogą Wam pomóc w znalezieniu fachowców. Zobacz: Sieć sprzedaży Abakus

Skorzystaj z dofinansowania i wymień starą stolarkę na drzwi i okna energooszczędne

Szukając ciepłych okien do starszych budynków, warto pamiętać, że nadal istnieje możliwość uzyskania na nie dofinansowania. W ramach programu Czyste Powietrze teraz można nie tylko uzyskać zwrot części kosztów poniesionych na termomodernizację domu, ale również – trzymać prefinansowanie.

Więcej szczegółów na ten temat znajdziecie tutaj: Czyste Powietrze 2022- zmiany w programie.

inne z tej kategorii