Blog

We współczesnym, pełnym hałasu i różnorodnych bodźców świecie, cisza staje się luksusem. Jak ją sobie zapewnić w zaciszu własnego domu? Kluczem są okna dźwiękoszczelne, które zapewnią skuteczną izolację akustyczną. A tym samym ochronią nas przed nadmiernym, niezdrowym hałasem. Zobaczcie, jak ciche okna bluSILENT od Abakus, mogą odgrodzić nas od hałaśliwego sąsiedztwa i zapewnić komfort akustyczny.

Każdego dnia otacza nas gwar. Na ulicy i w komunikacji miejskiej, w szkole, pracy, podczas spaceru, w siłowni, w sklepach i galeriach handlowych… Hałas we współczesnym świecie jest wszechobecny. I na dłuższą metę, coraz bardziej szkodliwy dla naszego zdrowia i samopoczucia. Jak hałas wpływa na nasze zdrowie? I jak się przed nim ustrzec?

ciche okna, ciche okna PCV, ciche okna PVC, izolacja akustyczna, dźwiękochłonne okna, dźwiękoszczelne  okna, cisze, okna hałas

Niebezpieczny hałas – sprawdź parametry i izolacyjność 

Wyniki badań są jednoznaczne. Długotrwały i nadmierny hałas negatywnie odbija się na funkcjonowaniu całego organizmu. Może spowodować problemy z układem słuchowym. Głośne dźwięki mogą uszkodzić błonę bębenkową, nerw słuchowy, a nawet prowadzić do trwałej utraty słuchu. Hałas zwiększa też ryzyko chorób serca i układu krążenia. Wpływa na układ nerwowy i hormonalny.

Jakby tego było mało, hałas negatywnie wpływa na zdrowie psychiczne. Prowadzi do stresu, pogarsza koncentrację, samopoczucie i ogólną jakość życia. Ponadto zaburza percepcję dźwięków, co może prowadzić do niezauważenia sygnałów ostrzegawczych i zwiększenia ryzyka wypadków.

Oczywiście to jak reagujemy na hałas, zależy od naszej percepcji i wrażliwości. Są osoby, które źle się będą czuły nawet po wizycie w galerii handlowej. Inne po koncercie nie poczują dyskomfortu.

Zgodnie z rozporządzeniem ministra środowiska z 2012 roku dopuszczalne poziomy natężenia hałasu drogowego w ciągu dnia wynoszą maksymalnie 68 dB, a w nocy – 59 dB. W mieście te poziomy są często przekraczane. Tym bardziej w przedszkolach, szkołach i wielu miejscach pracy.

Co gorsza, nie tylko bardzo głośne dźwięki są niebezpieczne. Te o mniejszym natężeniu, ale utrzymujące się przez długi czas, są równie niekorzystne. Na przykład te z pobliskiej ulicy albo hałaśliwego sąsiedztwa. Jeśli przez wiele godzin będziemy narażeni na ciągły gwar, będziemy się czuć gorzej. I to nawet jeśli nie uświadomimy sobie przyczyny takiego stanu rzeczy. Hałas wpłynie na nas niezauważalnie.

I dlatego tak ważna jest cisza. Aby ją sobie zapewnić we współczesnym świecie, od hałasu musimy się odgrodzić. I to dosłownie. Służą do tego między innymi ciche okna PCV.

ciche okna, ciche okna PCV, ciche okna PVC, izolacja akustyczna, dźwiękochłonne okna, dźwiękoszczelne  okna, cisze, okna hałas

Po co nam cisza i ciche okna PVC?

Po pierwsze, cisza pomaga w odpoczynku i relaksie. Pełne hałasu i bodźców otoczenie bardzo często prowadzi do przeciążenia sensorycznego. Co to znaczy? Przez hałas czujemy się zmęczeniu. Trudno nam się skupić i przysłowiowo „usłyszeć własne myśli”. Cisza pozwala na odpoczynek od tego stanu rzeczy. Pozwala mózgowi na regenerację i skupienie.

Cisza jest bardzo potrzebna, a dla wielu niezbędna do zdrowego snu. Jej brak bardzo często jest powodem zaburzeń w zasypianiu i pełnej regeneracji podczas nocnego odpoczynku. Po trzecie cisza może pomóc w pracy. Wiele osób potrzebuje jej do pełnej koncentracji. Praca lub nauka w hałaśliwym otoczeniu może być trudna i męcząca. Cisza pozwala na skupienie się na zadaniach bez rozpraszających czynników.

Po czwarte cisza pomaga w komunikacji i relacjach międzyludzkich. Naprawdę. Hałas częściej niż nam się wydaje, może być powodem konfliktów. Cisza pozwala na komunikację w spokojnej atmosferze i zwiększa szanse na zrozumienie i rozwiązanie problemów.

ciche okna, ciche okna PCV, ciche okna PVC, izolacja akustyczna, dźwiękochłonne okna, dźwiękoszczelne  okna, cisze, okna hałas

Ciche okna – kiedy stolarka chroni przed hałasem?

Wróćmy więc do pytania: jak zapewnić sobie komfort akustyczny w domu? Kluczem są odpowiednie, ciche okna. Na przykład bluSILENT od Abakus, które mogą skutecznie odgrodzić nas od hałasów z zewnątrz. Ruchliwa ulica, linia kolejowa, lotnisko, albo pobliskie przedszkole czy plac zabaw – nie muszą być aż tak dotkliwym problemem. To jak dobrze całe okno chroni przed hałasem określa parametr Rw, który wyrażany jest w decybelach (dB). Im wyższy współczynnik Rw, tym większa jest izolacyjność akustyczna okien.

Czym się charakteryzują bluSILENT? Oprócz tego, że podobnie jak okna bluENERGY czy bluSYNEGO chronią przed ucieczką ciepła, a także wiatrem i deszczem, izolują też dźwięki. Wykonane są z wielokomorowych profili PVC. Te wykonane na profilach marki Rehau mają 6 komór w skrzydle i 7 w ramie. Okna na profilach marki Salamander mają 6 komór w ramie i 6 w skrzydle. Co ważne profile te są odpowiednio uszczelnione. Uszczelki w Abakus są tak zgrzewane, że pozostają miękkie i elastyczne nawet w narożach. Okna bluSILENT mają po 3 uszczelki, które zapewniają maksymalną szczelność i perfekcyjne przyleganie skrzydeł do ram. A tym samym wyższą izolacyjność akustyczną.

To nie wszystko. Kluczem do izolacji akustycznej okien jest dźwiękoszczelność pakietów szybowych. W oknach bluSILENT można zamontować szkło dźwiękochłonne. W pakietach tych zastosowano odpowiednie połączenie tafli o różnych grubościach, a przestrzeń między nimi wypełniona jest gazem. W zależności od potrzeb, do wyboru mamy trzy opcje szyb dźwiękochłonnych: na poziomie 39 dB, 40 dB i 45 dB.

współczynnik u okna, współczynnik okna uw, współczynnik okno, okno współczynnik u, współczynnik uw okna 2021, współczynnik u okien 2021, współczynnik u w oknach, współczynnik okna pasywne, współczynnik u okna kalkulator, współczynnik u okien 2019, jak obliczyć współczynnik u okna
Okna bluSYNEGO Abakus

Co jeszcze można zrobić? Czyli nie tylko ciche okna

Jeśli zależy nam na ponadprzeciętnej izolacji akustycznej, uzupełnieniem stolarki powinny być inne przegrody. Znaczenie ma izolacja akustyczna podłogi, izolacja akustyczna sufitu, izolacja akustyczna drzwi i izolacja akustyczna ścian. Niektóre przegrody możemy dodać nawet bez remontu. Sprawdzą się między innymi rolety lub zasłony. Mogą one pomóc w ograniczeniu hałasu, szczególnie w przypadku, gdy okna nie są wyposażone w akustyczne przeszklenia. Jednakże nie zapewnią takich ochrony przed hałasem jak ciche okna. Z drugiej strony zasłony i rolety mogą ochronić przed nadmiernym nasłonecznieniem i w pewien sposób poprawić izolację termiczną.

Innym sposobem są maty dźwiękochłonne lub panele izolacyjne. Ale ich zastosowanie może być i kosztowne, i problematyczne.

Wszystkie te rozwiązania mogą pomóc w ograniczeniu hałasu z zewnątrz i poprawieniu jakości życia w domu czy miejscu pracy. Warto jednak pamiętać, że w przypadku bardzo wysokich poziomów hałasu, nie zawsze jest możliwe całkowite wyeliminowanie jego źródła.

Zobacz też: bluSAFETY – okna dla bezpieczeństwa

inne z tej kategorii