Blog

5 Sposobów Na Retro Styl w Twoim Mieszkaniu
2018-01-16

W filmie ‘La la land’ zakochaliśmy się od pierwszego… obejrzenia.

Cały Ten Jazz -z „La La Land”

W filmie ‘La la land’ zakochaliśmy się od pierwszego… obejrzenia.

Tutaj serce skraść może nie tylko czarujący Ryan Gosling, ale i szalona feeria barw, która pokryła wszystko – od nieba nad Los Angeles po wystroje wnętrz.nMarzysz o zamieszkaniu w stylizowanym na retro apartamencie Mii? Zobacz jakie porady wnętrzarskie przygotowaliśmy!

la la land, by Anthony Lane
by Anthony Lane

Krok pierwszy: Szał wzorów, feeria kolorów

Choć akcja rozgrywa się w dzisiejszych czasach, film Damiena Chazzelle przepełniony jest nostalgią za Złotą Erą Hollywood. Wrażenie minionej epoki jest tak wiernie odtworzone, iż w niektórych ujęciach nie jest do końca wiadomo czy to współczesne Los Angeles, czy reprodukcje planu zdjęciowego z lat 50-siątych. Jak osiągnięto ten efekt? Przede wszystkim dzięki zastosowaniu szerokiej gamy nasyconych barw.

Od retro kostiumów, poprzez lśniące maski samochodów, aż do wzorzystych tapet – kolory są obecne wszędzie i to w niezwykle śmiałych zestawieniach (obowiązkowo figlarne desenie). Wiadomo jednak, że realia planu filmowego pozwalają na więcej niż chcielibyśmy doświadczyć w domowym zaciszu.

Aby bezpiecznie przenieść filmową kolorystykę do mieszkania, wystarczy ograniczyć ją do wyrazistych akcentów na neutralnym tle. Białe ściany razem z drewnianą podłogą stanowią idealny podkład dla przebojowych odcieni. A może by tak pójść o krok dalej i wybrać okna z kolorową ramą

Krok drugi: Cudowny eklektyzm

Oprócz widowiskowych barw, znaczną rolę odgrywa również eklektyczny dobór mebli. W sypialni Mii plakaty vintage nad komodą w stylu shabby chic doskonale współgrają ze skandynawskim dywanem i eleganckimi lampami. Nawet swobodnie rozrzucone, czerwone poduszki nie gryzą się z delikatną, błękitno-białą narzutą na łóżko. W kadrach stare nieustanne miesza się z nowym, płynnie jak kolejne sekwencje taneczne. Sekretem eklektycznego wnętrza są wysokiej jakości produkty i … odrobina (ale tylko odrobina) umiaru.

Przykład? Pasiasta kanapa, ściana w kolorze ultramaryny i kwieciste zasłony z powodzeniem stworzą we wnętrzu tak zwany ‘punkt ogniskowy’. Resztę eklektyzmu warto przemycić w detalach takich jak wygięta nóżka stolika, afrykańska waza czy modernistyczna lampa.

la la land, eklektyczny salon, dekorowanie salonu, jak udekorować salon, mieszkanie w stylu retro

Przeczytaj też: Opinie okna Abakus 

Pomóc w znalezieniu balansu pomoże przede wszystkim symetria. “Linie, które są podobne do siebie nadają harmonię wnętrzu, nawet jeśli poszczególne jego elementy utrzymane są w przeciwstawnych stylach, lub pochodzą z różnych okresów,” – przekonuje amerykańska dekoratorka Rita Konig.

Przeczytaj też: Jakie okna wybrać do sypialni?

Krok trzeci: Retro Plakaty

Jeśli w „La La Land” jest jakiś element, którego trudno nie zauważyć, są to na pewno plakaty. Wybrzmiewający jazzem musical ożywia wspomnienie czasów, w których o wygląd banerów i afiszy dbało się z nie mniejszą pieczołowitością niż o jakość samych produkcji filmowych.

la la land, eklektyczny salon, dekorowanie salonu, jak udekorować salon, mieszkanie w stylu retro

Krótko mówiąc – plakaty i murale przewijające się w kadrach zachwycają doskonałą kompozycją, a także powodują lekki ścisk serca na wspomnienie poniekąd straconego już świata Czarujących Łobuzów i Wielkich Dam srebrnego ekranu. Reprodukcje „retro posterów” są dość łatwo dostępne i niekoniecznie drogie, dlatego warto zainwestować w więcej niż jeden. A najlepsze jest to, że wszystkie będą do siebie pasować. Zaufajcie nam.

Krok czwarty: Światła (kamera, akcja!)

Lampy typu „Hollywood Regency” ugruntowały sobie pozycję najbardziej ikonicznych, a jednocześnie gustownych elementów wystroju amerykańskich wnętrz. Uwielbiane przez dekoratorów i trendsetterów z całego świata, zwyczajnie nie mogły zostać pominięte ani w apartamencie Mii, ani w jazzowych knajpach. Skąd się wywodzą? Od samych gwiazd!

W czasach swojej świetności aktorzy i aktorki starego kina szczycili się posiadaniem eleganckich lamp na rzeźbionych podstawach z abażurami w kontrastujących, nierzadko ciemnych kolorach. Kolejnym atrybutem idoli ekranu – który wielokrotnie pojawia się w filmie – są profesjonalne lustra do makijażu, otoczone rzędem modnych żarówek „edisonek”.

Przeczytaj też: Jakie okna PCV wybrać?

  Krok piąty: Kącik muzyczny

„Kącik Muzyczny” najprawdopodobniej kojarzy Wam się z Familiadą, jednak nie do końca to mamy na myśli 😉 Ostatecznie poza aktorami w „La La Land” grają… instrumenty. Lśniące materiały, opływowe kształty i eleganckie formy to esencja klasycznych instrumentów.

Wiadomo, że nauka gry na większości z nich jest niesamowicie czasochłonna i wymaga poświęceń (jak to już Damien Chazelle przedstawił we wcześniejszej produkcji “Whiplash”), nic nie stoi jednak na przeszkodzie by potraktować piękny saksofon jako zaskakujący element dekoracji ściany.

Bardzo wiele starych, ale nie do końca sprawnych instrumentów można nabyć na pchlim targu. A kto wie, być może pianino lub wiolonczela z dekoracji przerodzi się w życiową pasję?

la la land gif

Przeczytaj też: Kwiaty do łazienki

inne z tej kategorii