ABY OKNA SŁUŻYŁY PRZEZ DŁUGIE LATA – WSKAZÓWKI DOTYCZĄCE KONSERWACJI

Niezależnie od tego, czy posiadamy nowe okna w domu, czy służą nam już od jakiegoś czasu, istnieje kilka wskazówek dotyczących konserwacji, których możemy użyć, aby zachować świetny wygląd każdego rodzaju okien PVC przez długie lata.

aby okna służyły przez lata wskazówki dotyczące konserwacji

Czynności wstępne

Choć brzmi to nieco pompatycznie, są rzeczy, które absolutnie trzeba zrobić, aby już na wstępnym etapie odpowiednio zabezpieczyć okna. Do czasu montażu należy składować je w miejscu nienarażonym na bezpośrednie działanie promieni słonecznych czy uszkodzeń mechanicznych.

Drugą rzeczą, o której należy pamiętać, są folie ochronne. Trzeba je bezwzględnie usunąć z profili (szczególnie PVC) bezpośrednio po montażu (najpóźniej do 3 miesięcy od daty sprzedaży). Nie należy przy tym używać ostrych narzędzi (noży), którymi można porysować profile i szkło.

Konserwacja okuć okiennych

Zabiegi pielęgnacyjne związane z konserwacją okuć powinny być wykonywane co najmniej raz do roku. Regularne smarowanie smarem lub olejem maszynowym bez zawartości żywic i kwasów (wywołujących korozję) wszystkich istotnych z punktu widzenia funkcjonalności elementów okucia na skrzydle i ościeżnicy zapewnia lekkie działanie okna i ochronę okucia przed przedwczesnym zużyciem.

okucia ROTO NT

Regulacja okuć

Pomimo że wyprodukowane przez Abakus okna wyposażone są w najwyższej jakości, odporne na zużycie okucia ROTO NT, systematyczne zabiegi pielęgnacyjne mogą przyczynić się do poprawy lekkości działania mechanizmu obwiedniowego. Może nastąpić to nie tylko poprzez wspomniane smarowanie czy oliwienie, ale również regulacje. Czynności te można wykonywać samodzielnie, zgodnie z instrukcją lub zlecić te prace autoryzowanym serwisantom, którzy najlepiej ocenią stan techniczny wszystkich elementów okuciowych.

okna Abakus uszczelki konserwacja

Konserwacja uszczelek okiennych

Uszczelki zamieszczone w ramie skrzydła i ościeżnicy to niezwykle ważne elementy okna. Chronią je przed podmuchami powietrza czy zawilgoceniem. Uszczelki w wysokiej jakości oknach nie wymagają konserwacji, choć często zaleca się smarowanie ich wazeliną. Jednak aby mieć pewność, że uszczelki okienne nie stracą swojej elastyczności, nie popękają, a w okresie zimowym nie przymarzną do profili, zapobiegawczo warto smarować je specjalnymi preparatami pielęgnacyjnymi opartymi na żywicach silikonowych. W tym miejscu warto również dodać, że uszczelek się nie naprawia – uszkodzone należy wymienić.

Czyszczenie okien

Okna – niezależnie od kształtu, rozmiaru czy koloru – są narażone na osadzanie na nich kurzu i brudu. Bardzo dużo zanieczyszczeń gromadzi się na listwach okuciowych w górnej części skrzydła, narożnikach, zaczepach na ramie i zawiasach. Choć przecieranie zabrudzeń należy do cotygodniowego rytuału domowego, to dane statystyczne pokazują, że na dokładne mycie okien decydujemy cztery razy do roku, w tym dwa razy z pielęgnacją ram okiennych.

czyszczenie okien

Profile i szyby najlepiej myć letnią, czystą wodą z dodatkiem niewielkiej ilości neutralnych lub lekko alkaicznych detergentów albo delikatnego środka myjącego.  Na rynku są dostępne już specjalne mydła do szkła, które minimalizują ryzyko powstawania smug. Do przetarcia należy używać miękkiej, białej tkaniny, nierysującej powierzchni. Nie wolno stosować organicznych rozpuszczalników zawierających estry, ketony, alkohole, związki aromatyczne, węglowodory chlorowane itp., ponieważ mogą uszkodzić czyszczonej powłoki.

Więcej informacji w artykule na temat, jak myć okna, aby dłużej pozostawały czyste i bez smug.

Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź

Your email address will not be published.