Blog

Jak urządzić dom w stylu paryskim w 7 krokach

Przyszła moda na domy w stylu paryskim. Uosobienie niewymuszonej elegancji, doskonałego smaku i wyrafinowania. Co sprawia, że ma w sobie tyle klasy i uroku? Oto 7 sprawdzonych porad, jak urządzić dom w stylu paryskim w Polsce.

Styl paryski we wnętrzach to jak styl ubierania – przejaw ekstrawagancji i klasy. Co sprawia, że ma w sobie tyle klasy i uroku? Dlaczego coraz więcej osób szuka porad, jak urządzić dom w stylu paryskim, a nie angielskim czy nowoczesnym? Oto 7 sprawdzonych porad, jak urządzić dom w stylu paryskim w Polsce 🙂

Paryskie wnętrza

Domy paryżan nie mają wiele wspólnego ze stylem paryskiej ulicy ani kamienicy 🙂 Salon, sypialnia, a nawet kuchnia zachwycają dużymi przestrzeniami, przestronnością, wysokimi sufitami, gipsową sztukaterią naścienną, kominkami z prawdziwego marmuru, parkietami z naturalnego drewna (zwykle dębowego ułożonego w jodełkę) i… dużymi oknami.

Do domów w stylu paryskim dedykowane są okna bluINTERO. Utrzymane są w duchu nowoczesnej elegancji i wyrafinowanej prostoty. Okna bluINTERO Abakus zdobią jasne, awangardowe, współczesne przestrzenie. Tworzą jedną płaszczyznę ze ścianą, „nie zostawiając” miejsca na parapety wewnętrzne, przez co idealnie wpisują się w modny styl francuski. Można z powodzeniem je stosować w każdym mieszkaniu urządzonym na styl paryskim. Ich doskonałe parametry (6-komorowe profile ram i skrzydeł, współczynnik przenikania ciepła okna Uw = 0,76 W/m2K, odporność na włamanie do klasy RC2, ciepła ramka międzyszybowa oraz dodatkowe uszczelki i wzmocnienia) chronią przed stratami ciepła, zapewniają idealną akustykę i wentylację, co jest niezwykle ważne, mieszkając w Polsce.

okna bluintero abakus

Paryż tkwi w dodatkach

Wszędzie tam, gdzie króluje styl paryski, znajdziemy elegancki eklektyzm. Ogromne lustra o współczesnym wykończeniu ozdobią ściany w towarzystwie siedemnastowiecznych obrazów i rzeźb. Na tle kominka akumulacyjnego staną antyczne fotele i welurowe kanapy. Całość dopełni złoty żyrandol, który łączy klasyczne i ekstrawaganckie wzornictwo. Prezentuje on luksusowy urok minionych epok, o co tak bardzo zabiegamy we wnętrzach skrojonych na paryski styl – w salonie, sypialni, łazience czy hallu.

Skoro sam styl paryski to mieszanka starego i nowego, klasycznego mieszkania i nowoczesnego apartamentu, to wydaje się, że zamiast stylizować to łatwo… nabałaganić. Nic bardziej mylnego! Podpowiadamy, jak się w nim odnaleźć, nie zagracając domu i przemycając do niego francuski szyk.

dom w stylu paryskim
Źródło: Pinterest.com, pufikhomes.com

Urządzanie domu w stylu paryskim w 7 krokach

  1. Otwieramy przestrzeń na styl paryskiej ulicy (co się tyczy tylko otwierania 😉

Ściany malujemy na jasne kolory (głównie biel) i zawieszamy na nich wysokie lustra, optycznie powiększając pomieszczenia. Aczkolwiek wszędzie tam, gdzie to możliwe, rezygnujemy w ogóle ze ścian działowych – szczególnie w części jadalnianej i gabinetach z domową biblioteką.

gabinet z biblioteką dom w stylu paryskim, okna w stylu paryskim,
Źródło: Pinterest.com, curatedinterior.com

Przeczytaj też: Jakie okna wybrać?

  1. Doceniamy sztukę, czyli szukamy stylu pisarzy paryskiej kamienicy

Paryżanie otaczają się dziełami zdolnych artystów czy pisarzy. Dlatego ich domy wypełnione są obrazami, rzeźbami czy wolumenami sławnych Voltaire’a, Monteskiusza czy Diderot. Jedni postrzegają to jako przejaw nonszalancji i napuszenia, inni – kwintesencją francuskiego uwielbienia dla artyzmu. Pewne jest, że urządzając dom w stylu paryskim, absolutnie nie wolno zapominać o sztuce i nadaniu wnętrzom artystycznego duchu.

dom w stylu paryskim obrazy rzeźby
Źródło: Pinterest.com, blog.buyerselect.com
  1. Tworzymy ściany i podłogi na styl paryskiego apartamentu

Pewien artyzm przejawia się również na ścianach i podłogach. Jak już wspomnieliśmy, dom w stylu paryskim nie istnieje bez pięknych sztukaterii ani drewnianych podłóg ułożonych w jodełkę. To esencja stylu paryskiego, kwiat wytworności i wyrafinowania.  

dom w stylu paryskim sztukateria biała
Źródło: Pinterest.com, vwartclub.com
  1. Ustawiamy meble rodem z paryskiego stylu ubierania

Zgrabne, opływowe, miękkie i… optymistyczne. Takie są meble, które zdobią domy w stylu paryskim. Będą wśród nich pikowane kanapy i fotele w odcieniach bieli lub szarości, komody na tzw. ugiętych nogach (ludwiki), jak również zjawiskowe, marmurowe stoliki kawowe.

dom w stylu paryskim kanapa meble
Źródło: Pinterest.com, Zapisz catalogs.restorationhardware.com
  1. Oświetlamy dom – moda stylu paryskiego

Nadrzędną zasadą stylu paryskiego jest gustowne, modne oświetlenie domu, które ma nie tylko dodać wnętrzom elegancji, ale i mieć wartość użytkową. Obok dużej ilości kinkietów ściennych (które przeważają w paryskich domach), znajdziemy kryształowe żyrandole albo lampy i świeczniki w kolorze złota.

dom w stylu paryskim złoty żyrandol
Źródło: Pinterest.com, casavogue.globo.com
  1. Złocimy

Złote dodatki to klu domu urządzonego w stylu francuskim. Złote lustro (często stawianie na podłodze), złote ramy obrazów, artystyczne figurki, klamki drzwi, lampy – znajdziemy je absolutnie wszędzie, gdzie to możliwe. Dodają blasku, światła, elegancji i zadają szyku.

złoto w domu w stylu paryskim
Źródło: Pinterest.com, restorationhardware.com
  1. Dodajemy ciepła, czyli jak nie urządzić domu w stylu nowoczesnym

Wszechobecne złoto nie oznacza, że dom w stylu paryskim nie jest przytulny. Wręcz przeciwnie! Paryżanie uwielbiają ciepło domowego ogniska wyrażone na przykład w miękkich poduszkach. W odpowiedniej kompozycji kolorystycznej – np. zielone + czarne + szare – pięknie ozdobią wnętrze i jednocześnie napełnią je ciepłem. Równie ciekawe, jak i przytulne, są gładkie zasłony zawieszone na stylizowanych karniszach, zdobiące okna bluINTERO. Będą idealnym dopełnieniem przytulnego domu w stylu paryskim!

***

Tym, którzy po przeczytaniu tego artykułu stwierdzą, że być może styl paryski jest zbyt szykowny i wystawny, polecamy sprawdzić porady, jak urządzić dom w stylu angielskim. Nie będą to porady w stylu, jak urządzić dom w starym stylu, z bali czy dom na wsi 🙂 Zauważamy wiele podobieństw między wnętrzami francuskimi i angielskimi. Domy w stylu angielskim są jednak cieplejsze i być może bardziej kompatybilne z charakterem Polaków.  Z kolei dla odważnych polecamy kolorowe pomysły na oryginalne wnętrza.

inne z tej kategorii