Blog

5 Sposobów Na Idealny Letni Salon Ogrodowy
2019-08-04

Po długich i nużących miesiącach oczekiwania, lato nareszcie zawitało w naszych progach. Jeśli nie pomyśleliście…

Po długich i nużących miesiącach oczekiwania, lato nareszcie zawitało w naszych progach. Jeśli nie pomyśleliście jeszcze o przygotowaniach na ciepłe, rozkoszne wieczory w ogrodzie, w otoczeniu rodziny i przyjaciół, nie martwicie się! Dzięki naszym pięciu prostym wskazówkom już wkrótce będziecie gotowi do podjęcia gości w letnim salonie ogrodowym i korzystania w pełni ze zniewalających uroków lata.

1.Oświetlenie

Na początku było światło… Brzmi nieco jak początek dzieła kosmologicznego, ale faktem jest, iż każdy dobry dekor zaczyna się od iluminacji. Prawidłowo oświetlone wnętrze daje poczucie ciepła, bezpieczeństwa i komfortu, a takiej właśnie atmosfery chcecie w swoim perfekcyjnym salonie ogrodowym. Z pomocą przyjdą wam lampiony, lampki i świecie. Nie dość, że są niedrogie i przystępne, to zaowocują oszałamiającym efektem, który wzbudzi wszechobecne westchnienia zachwytu.

Sources: zevyjoy.com, hejdoll.com

Połączcie światło elektryczne z naturalnym. Ponad zamierzonym kompleksem wypoczynkowym rozepnijcie delikatną siatkę z designerskich lampek na ozdobnym kablu lub zainwestujcie w popularne „cotton balls”. Zaplanujcie również miejsce na świece i latarnie. Jest to doskonała okazja do popisania się kreatywnością – jako świeczniki, możecie wykorzystać stare słoiki i butelki, które w nowym wydaniu będą zachwycać zamiast straszyć na omszałych piwnicznych półkach. Świece anty-komarowe są wręcz obowiązkowe w naszym klimacie, ale możecie zrobić je domowym sposobem!

2. Wygodne meble

Urządzając drugi salon na powietrzu, może okazać się, że stanie się on tym pierwszym i najbardziej przez wszystkich obleganym. Jak tego dokonać? Zainwestujcie w wygodny kompleks wypoczynkowy! Jeśli meble ogrodowe kojarzą się wam z twardymi, zrobionymi z plastiku „potworkami”, możecie to przekonanie odłożyć do lamusa (podobnie jak i wyżej wymienione „potworki”). Obecnie dostępne są niezwykle komfortowe komplety przystosowane do warunków zewnętrznych.

Sources: apartment34.com,  Pinterest

Ich szerokie siedziska i oparcia w każdej chwili można zdjąć i ochronić przed wyjątkowo złą pogodą. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby samemu spróbować sił w stworzeniu takich mebli przy użyciu palet oraz funkcjonalnych poduszek z gąbki pokrytych wodoodporną poszewką. Wytwory z ratanu i wikliny również chętnie przywitają miękkie obicia i będą bardziej zachęcały by spocząć w ich lekko skrzypiących objęciach. A jeśli macie miejsce, zróbcie sobie największą przyjemność każdego leniucha na świecie – zawieście hamak.

duże okna, nowoczesne okna, okna do ogrodu zimowego, patio, dekoracje na patio, dekoracje do ogrodu, patio w stylu skandynawskim, patio w stylu orientalnym

3. Zieleń

Tak, tak – odkąd PANTONE ogłosiło Greenery kolorem roku 2017, świat designu w kółko gada o zieleni. Tutaj jednak mamy na myśli prawdziwą zieleń. Są różne podejścia do utrzymywania ogrodu. Niektórzy są fanami bujnej roślinności, inni pozostają przy dobrej, sprawdzonej i elegancko przystrzyżonej trawie. Jakkolwiek by nie było, wasz letni podwórkowy salonik doprasza się o odpowiednią dozę zieloności (zwłaszcza jeśli powstaje na balkonie metropolii, a nie w przydomowym ogródku).

Sources: homebeautiful.com.au, sfgirlbybay.com

Wypełnijcie go więc roślinami doniczkowymi, dla lepszego efektu innymi niż typowe dla naszego klimatu. Skupcie się na sukulentach oraz innych efektownych gatunkach jak paprocie, kaktusy czy arekowce. Rozstawianie donic na podłodze jest jakimś sposobem, jednak zajmuje dużo cennego miejsca. Ostatnio wielką popularność zyskały znane od wieków makramy – ręcznie wiązane sznurki, z których powstać może, między innymi, ozdobny wieszak na doniczki.

4. Ogród zimowy

Skoro jesteśmy już w temacie palm i egzotyki, doskonałym pomysłem jest stworzenie przydomowej palmiarni lub ogrodu zimowego. Jest to inwestycja większego kalibru, jednak bezdyskusyjnie zaprocentuje ona w dalszej perspektywie. Na przykład, kiedy skończy się lato, jasne noce i ciepłe wieczory staną się tylko odległym wspomnieniem, a znienawidzone obecnie komary wspominać zaczniemy z pewną dozą rozrzewnienia.

nowoczesna okna, producent okien, ogród zimowy, okna do ogrodu zimowego, okna abakusJest wiele typów ogrodów zimowych, jednak najlepiej sprawdzają się te na lekkich konstrukcjach aluminiowych, wyposażone w super-przezierne, inteligentne przeszklenia, jak np. „sun guard”. Dzięki nim pomieszczenie zachowa orzeźwiający chłód latem i ciepło w chłodnych porach roku, a jednocześnie nic nie będzie ograniczać nam widoku. Palmiarnie i ogrody zimowe już od wielu lat są niezwykle popularne w wielu zachodnich krajach klimatu umiarkowanego.

5. Nastrojowe akcesoria

Każdy doświadczony dekorator wie, że diabeł tkwi w szczegółach. Uwieńczeniem waszych wysiłków w urządzaniu idealnego letniego saloniku muszą być więc akcesoria. Zacznijcie od początku, czyli od podłogi. Retro dywaniki w etnicznym stylu nie tylko dodadzą kolorów i wzorów, ale też pomogą wam uporządkować i ocieplić otwartą przestrzeń. Gdy niebo skrzy się od gwiazd, a w szampanie tańczą wesołe bąbelki , nikt nie chce myśleć o powrocie pod dach. Z uwagi na to, na meblach ogrodowych powinno znaleźć się jak najwięcej wygodnych koców i poduszek – wszak nawet w najcieplejszą noc może powiać zimniejszy wiaterek.

Sources: House Beautiful, mydomainehome.com.au

Dobór akcesoriów zależy od stylu na jaki zdecydujecie się w waszym podwórkowym saloniku. Dla wielbicieli orientalnych klimatów, polecamy skupienie się na estetyce boho tzn. patchworkowych wzorach, meblach vintage, wiszących kwietnikach, złotych lampionach i pamiątkach z egzotycznych podróży. Entuzjaści skandynawskiego minimalizmu chętnie pozostaną przy oszczędnych rozwiązaniach, pozbawionych kontrastowych kolorów za to wyposażonych w ciekawe tekstury, jak np. miękkie długowłose owcze skórki.

inne z tej kategorii