Blog

Styl industrialny króluje w polskich domach już od wielu sezonów. Zachwyt budzą surowe i jednocześnie wyrafinowane elementy z drewna, metalu, szkła i betonu. Umiejętnie zestawione, mogą stworzyć niezwykle elegancką i przytulną przestrzeń mieszkalną. Jeśli chcesz otoczyć się klimatycznym industrializmem w pomieszczeniu, w którym przebywasz najczęściej, poznaj 3 sposoby na urządzenie jadalni w stylu industrialnym. 

jadalnia industrialna, industrialna jadalnia, jadalnia w stylu industrialnym, jadania aranżacje poznań
Źródło zdj.: houzz.com.sg

Meble z duszą – centrum jadalni w stylu industrialnym

Moda na styl industrialny w Polsce rozpoczęła się w latach 90. Opustoszałe fabryki powoli zaczęto adaptować jako powierzchnie mieszkalne. Jednak wypełnione przypadkowymi meblami biurowymi przedstawiały wówczas jedynie obraz surowych pofabrycznych wnętrz. Aby tę koncepcję funkcjonalnego minimalizmu przenieść do przestrzeni mieszkalnej i nadać jej autentyczności, ludzie zaczęli wypełniać ją meblami z… duszą. To jest właśnie wskazówka nr 1: Jeśli chcesz stworzyć jadalnię w stylu industrialnym i nadać jej indywidualnego charakteru, dobierz stół, który ma do opowiedzenia jakąś historię. Dobrym wyborem będzie drewniany o wyraźnych słojach, kupiony na pchlim targu albo stylizowany na stare drewno. Równie ciekawą opcją może być mieszanka blatu szklanego z akcentami metalu i drewnianymi nogami. Takim elementem wyposażenia wspaniale podkreślisz loftowy charakter aranżacji jadalni. Szczególnie gdy dodatkowo otoczysz go krzesłami o podobnym wzornictwie. W tym zakresie jednak panuje duża dowolność. Krzesła do jadalni w stylu industrialnym mogą być różnego koloru i na pozór nie tworzyć kompletu ani ze sobą, ani ze stołem. Na pozór, ponieważ meble o różnych wzornictwie to stały i zamierzony element wyposażenia industrialnej jadalni. Dzięki nim całość zyskuje na oryginalności i bezpretensjonalnym charakterze.

jadalnia industrialna, industrialna jadalnia, jadalnia w stylu industrialnym, jadania aranżacje poznań
Źródło zdj.: homestratosphere.com

Aranżacja jadalni industrialnej z ozdobną ścianą

Do aranżacji jadalni w stylu industrialnym wspaniale pasuje beton lub cegła. Jeśli zależy ci na ożywieniu jadalni, przełamaniu schematów i podkreślenia jej loftowego charakteru, skorzystaj z naszej wskazówki nr 2: postaw na wykonanie jednej ze ścian z jednego z tych szlachetnych materiałów. Możesz wykorzystać w tym celu naturalną cegłę albo celowo postarzaną czy pomalowaną. W przypadku betonu masz naprawdę dużo przestrzeni do popisu i… dekoracji. W tym wypadku nie musisz poprzestać na jednej ścianie. Zestawienie surowego betonu z czernią i szarościami w różnych fakturach na ścianach sąsiadujących idealnie pasuje do stylowej aranżacji jadalni w stylu industrialnym.

jadalnia industrialna, industrialna jadalnia, jadalnia w stylu industrialnym, jadania aranżacje poznań
Źródło zdj.: homebook.pl

Jadalnia w stylu industrialnym dla minimalistów

Styl industrialny opiera się na prostocie i minimalizmie wyrażających się w każdym detalu i wzornictwie, również w oświetleniu. W industrialnej jadalni ciekawie będą wyglądały lampy z drucianym albo metalowym kloszem, stare lampy przemysłowe albo zwykłe żarowki zawieszone na czarnych albo metalowych kablach. Warto pamiętać, że minimalizm nie oznacza braku ozdób. Przyjmij więc od nas wskazówkę nr 3: wprowadź do wnętrza kilka ciekawych i nieoczywistych dekoracji. Będą to drabiny pełniące funkcję wieszaków albo kwietników, stare fotografie rodzinne w czarnej lub metalowej ramie albo nawet pamiątki po dziadkach, jak maszyna do szycia, które podkreślą charakter wnętrza i wprowadzą do niego nutkę niekonwencjonalną. 

jadalnia industrialna, industrialna jadalnia, jadalnia w stylu industrialnym, jadania aranżacje poznań
Źródło zdj.: home-designing.com

Okno w jadalni industrialnej – aranżacje

Producent okien i drzwi nie pominąłby kwestii okien, bardzo znaczącej zresztą dla wnętrza urządzonego w stylu loftowym. Tutaj sprawdzą się najlepiej duże, panoramiczne okna, które jeszcze bardziej otworzą przestrzeń i dodadzą jej przestronności. Mitem jest, że w swojej surowości nie mogą jednocześnie dodawać wnętrzu przytulnego akcentu. Z pomocą przychodzi słynna dekoratorka okien z Poznania, Małgorzata Kaczmarek, która wspaniale dobiera tkaniny na okna w jadalni otwierające całość na ogrody czy patio. Doradza ona, aby do jadalni industrialnej dobrać welurowe, szare zasłony, najlepiej zawieszone na czarnym karniszu. Ten ostatni swoją surowością i kolorem nawiąże do wielu metalowych dodatków czy rur znajdujących się pod sufitem i stworzy tym samym niepowtarzalny klimat w industrialnej jadalni. Więcej niebanalnych i ciekawych dekoracji okien znajdziesz na stronie firmy Małgorzata Dekoracja i Automatyka, a po same okna loftowe industrialne zapraszamy oczywiście do niezawodnych dystrybutorów Abakus Okna 🙂 

Przeczytaj również: Drzwi loftowe – modne rozwiązanie do wnętrz industrialnych

inne z tej kategorii