Abakus logo
irmc
pl PL    en EN    de DE    cz CZ    li LT    it IT

twitter  fb  G youtube
cien menu
cien baner
 

Wyszukiwarka

Kontakt

ABAKUS OKNA S.A.
16 - 070 Choroszcz,
ul. Mickiewicza 76

INFOLINIA
+48 (85) 713 09 70

Brak mikro wentylacji

Okna nie mają mikrowentylacji, na  oknach w okresie zimowym zbiera się woda. Aby uniknąć tego rodzaju problemu należy zamontować wywietrznik np. Ventair lub Aereco w każdym pokoju.

Ceny okien typowych i nietypowych

Okna typowe, czyli te o znormalizowanych wymiarach* są tańsze od kilku do kilkunastu procent od okien o rozmiarach nietypowych. Związane jest to z kosztami produkcji lub polityką handlowa producenta. Okna narożne także mogą nieco odbiegać cenowo od standardowych konstrukcji, ponieważ  do ich kosztu nalezy doliczyć cenę łącznika oraz autoryzowanego montażu.

Ciepła szyba

Ciepłą szybą nazywamy taki pakiet szybowy, w którym jedna z szyb opylona jest warstwą odbijającą energię cieplną. Tak przygotowane szkło pomaga w utrzymaniu temperatury w pomieszczeniach, a co za tym idzie -także w obniżeniu kosztów ogrzewania. Ciepłe szyby to standardowe wyposażenie okien wyprodukowanych przez ABAKUS OKNA S.A.

Co lepsze: kotwy czy dyble?

Nie ma żadnej normy dotyczącej montażu stolarki otworowej. Trudno jednoznacznie odpowiedzieć jaki sposób wybrać, ponieważ zależy to od gabarytów okien, rodzaju muru, jego nośności, itp. Uogólniając, można powiedzieć, że montaż okien na dyblach jest pewniejszy, aczkolwiek nie zawsze możliwy np. ściana trójwarstwowa.

Co to jest mikrouchył?

Mikrouchył, zwany także mikrowentylacją lub rozszczelnieniem jest funkcją okna, zapewniającą stały dopływ powietrza do pomieszczenia. Ilość nawiewanego powietrza jest zależna od wielkości okien i zastosowanego systemu okuć. Pomimo niespełniania warunków Aprobaty Technicznej w wielu przypadkach okno z mikrouchyłem spełnia funkcję podstawowej wymiany powietrza, przy czym istotne jest zapewnienie drożności i ciągu kanałów wentylacyjnych. Mikrouchył  nie zastępuje jednak wietrzenia mieszkania, szczególnie ważnego w przypadku obecności dużej ilości osób lub okresów dużego wzrostu wilgotności (np. podczas gotowania).

Czy opłaca się wymienić szyby w oknach?

O współczynniku przenikania ciepła 2,8 na szyby o współczynniku 1,1? Jakie z tego tytułu mogą być oszczędności w zużyciu ciepła? Oprócz korzyści materialnych, jakie bez wątpienia pojawią się po wymianie szyb, na pewno zwiększy się komfort użytkowy pomieszczenia, efekt „ciągnięcia chłodu” od okna znacznie się zmniejszy.

Czy wzmocnienia stalowe w profilach okien plastikowych ulegają korozji?

Przy zmianach temperatur na stalowych kształtownikach skrapla się woda, co może prowadzić do korozji tych elementów. Fabryka Okien Abakus stosuje jednak sprawdzone wzmocnienia stalowe pokryte grubą warstwą ocynku. Całość konstrukcji: wzmocnienie stalowe, profil PVC, uszczelki oraz okucie podlega naturalnemu procesowi starzenia lub zużyciu. Trwałość okien z PVC określa się na poziomie 50-70 lat.

Czym spowodowane jest trwałe wygięcie skrzydeł okiennych?

Czy Twoje skrzydło okienne jest wygięte w łuk? W oknach PCV skrzydło przyjmuje kształt ramy, zatem należy w pierwszej kolejności sprawdzić ramę. Niewielkie odkształcenia na skrzydle są dopuszczalne pod warunkiem zachowania szczelności na wiatr i przenikanie wód opadowych. Okno powinno  lekko otwierać się  i zamykać.

Czym usunąć taśmę malarską?

Taśmę malarską jak i taśmę zabezpieczającą profil PCV należy usunąć najpóźniej 3 miesiące po montażu - później pozostaje tylko sposób mechaniczny. Nalezy zachować przy tym ostrożność, ponieważ zastosowanie rozpuszczalników może doprowadzić do odbarwienia się profilu (w szczególności profili kolorowych).

Czym zmyć farbę z okien?


Miejsca zachlapane farbą należy polerować mleczkiem do czyszczenia profili PCV. Nie należy stosować rozpuszczalników.

Czyszczenie ram

Można bez obaw czyścić ramy zwykłym płynem do naczyń. Najlepsze efekty otrzymają jednak użytkownicy specjalisystycznych preparatów do pielęgnacji profili, dostępnych u producentów stolarki  z PCV oraz Aluminiowej.

Dlaczego na szybach wyrasza się para wodna?

Okna w sezonie zimowym bardzo się pocą pomimo włączonej wentylacji. Ościeżnica również jest cała mokra. Po otworzeniu skrzydła okiennego w jednej sekundzie szyba jest zaparowana. Pojawia się niezbyt ładny ciemny nalot w miejscach gdzie najczęściej spływają krople wody z szyby i nie udaje się tego usunąć detergentem. Należy sprawdzić poprawność działania wentylacji grawitacyjnej oraz zapewnić dopływ świeżego powietrza poprzez intensywne lecz krótkie wietrzenie pomieszczenia lub zastosować nawiewniki. Najczęstszą przyczyną wyraszania się pary wodnej na szybie jest zbyt duża wilgotność w pomieszczeniach.

Dlaczego szyby roszą się tylko po bokach?

Roszenie wystepuje tylko w granicach od 3–5 cm od krawędzi szyby, a nie na jej całej powierzchni? Szyba zespolona jest zbudowana z dwóch tafli szklanych połączonych ze sobą po obwodzie ramką metalową i ta właśnie ramka tworząc mostek termiczny jest powodem roszenia szyby. Należy sprawdzić poprawność działania wentylacji grawitacyjnej, ponieważ to właśnie zaburzenie właściwego działania wentylacji jest najczęstszą przyczyną wyraszania się pary wodnej na oknach. W oknach z szybami wyposażonymi w ramkę thermo (specjalna ramka tworzywowa zastępująca metalową) powyższe zjawisko nie występuje.

Dlaczego zaparowana jest tylko jedna z szyb?

Jeśli zaparowanie szyby występuje wewnątrz pakietu to szyba zespolona jest nieszczelna, a jeśli  występuje ono od strony pomieszczenia, to prawdopodobnie nie jest to szyba z powłoką niskoemisyjną. Istnieje także prawdopodobieństwo, że  przy montażu pomylono stronę wewnętrzną i zewnętrzną pakietu szybowego.

Duża wilgotność w mieszkaniu

Wyraszanie się pary wodnej na wewnętrznej stronie szyby jest zjawiskiem, które ma miejsce gdy wewnątrz pomieszczenia panuje duża wilgotność oraz jest duża różnica temperatur (wewnętrznej i zewnętrznej); jest to tzw. punkt rosy. W pierwszej kolejności należy sprawdzić jak działa wentylacja grawitacyjna w mieszkaniu. Jeśli działa prawidłowo, to do pomieszczeń trzeba doprowadzić świeże powietrze, tak aby umożliwić jego wymianę. Można to zrobić poprzez zainstalowanie np. nawiewników.

Dźwiękochłonność okien

Dźwiękochłonność okien uzyskuje się poprzez zastosowanie szyb o różnej grubości oraz wypełnienie pakietu szybowego gazem ciężkim np. sześciofluorkiem siarki. Dodatkowo stosuje się specjalistyczne profile i uszczelki termozgrzewalne. Zwykłe okna posiadaja dźwiękochłonność 34 dB. Fabryka okien Abakus w standardzie stosuje profile dźwiękochłonne pięciokomorowe jak również uszczelki zgrzewalne dwukomorowe, co w połaczeniu ze standardowym pakietem daje dźwiękochłonność na poziomie 36 dB (potwierdzone badaniami Instytutu Techniki Budowlanej) co gwarantuje produkt tłumiący niepożądany hałas aż o 50% skuteczniej, niz stolarka innych producentów (okna o współczynniku dźwiękochłonności 34 dB).
Więcej o szybach dźwiękochłonnych na stronie www.press-glas.com.pl.

Efekt brudnych firanek

Efekt brudnych firanek jest spowodowany przez warstwę, która jest napylona na szybie, dzięki temu otrzymujemy szybę o niskim współczynniku przenikalności cieplnej U=1,1.

Grawitacja wewnętrzna

Aby sprawdzić poprawność działania grawitacji wewnętrznej należy zwrócić się do kominiarza.

Grzyb

Po założeniu okien PCV pojawił się w narożniku ścian i sufitu czarny nalot, który cały czas się rozrasta. Na ścianach widać wyraźne zawilgocenie w postaci kropel wody. Przyczyn powstawania pleśni może być kilka, w pierwszej kolejności proponujemy sprawdzić i poprawić działanie wentylacji grawitacyjnej. Sprawdzenie powinno polegać na kontroli drożności pionów wentylacyjnych. Następnie należy doprowadzić potrzebną ilość powietrza z zewnątrz do mieszkania (można to zrobić za pomocą nawiewników okiennych np. www.brevis.com.pl lub www.aereco.com.pl). Wilgotność względna powietrza powinna wynosić ok. 55-60 %. Mieszkanie musi być odpowiednio ogrzewane, aby nie doprowadzić przemarzania ścian. Jeśli te działania nie będą skuteczne przyczyn należy szukać gdzie indziej.

Grzyb w mieszkaniu

W mieszkaniu, które wynajmuję pojawił się grzyb. Przy oknach (PCV) i drzwiach balkonowych zaczął się pojawiać grzyb. Jest on także widoczny w rogu pokoju, przy jednym z łóżek. Mieszkanie ogrzewane jest grzejnikami. Jak pozbyć się tego kłopotu?

Należy sprawdzić działanie wentylacji grawitacyjnej: czy prawidłowo działa wywiew i czy jest zapewniony nawiew. Dobry wywiew to drożne kratki wentylacyjne w kuchni i łazience oraz drożne piony wentylacyjne. Najlepszy nawiew zapewniają nawiewniki zamontowane w oknach, rozwiązania zdecydowanie gorsze to specjalne okucia umożliwiające tzw. mikrowentylację i odpowiednio powycinane uszczelki.

Grzyb wokół okien

Po zamontowaniu okien PVC, wokół okien pojawił się grzyb.

Powstanie grzyba najczęściej spowodowane jest brakiem skutecznie działającej wentylacji, czyli zapewnieniu dopływu i odprowadzenia zużytego powietrza z mieszkania. Prawdopodobnie rozszczelnienie okna rozwiąże problem.

Hamulec rozwieralności

Drzwi balkonowe samoczynnie się zamykają? Gdy panuje zima,  nie jest to wielki problem, ale lato okaże się wywaniem dla naszej kreatywności pod hasłem “czym skutecznie zablokowac drzwi”? Oprócz regulacji na zawiasach, proponujemy montaż specjalnego hamulca rozwieralności, który na pewno zażegna problem samodomykających sie skrzydeł drzwiowych.

Ilość komór okna

Czy okna 5-komorowe parują bardziej niż np. okna 3-komorowe? Odpowiedamy: nie. Ilość komór nie przekłada się bezpośrednio na parowanie okna, lecz na jego przemarzanie oraz właściwości mechaniczne. W okresie zimowym skroplenie się wody jest spowodowane niską temp szyby, profilu. Równocześnie z powodu niskich temperatur na zewnątrz użytkownicy mieszkań nie wietrzą ich z odpowiednią częstotliwością doprowadzając do podwyższenia wilgotności w mieszkaniu. Niska temperatura szyby/profilu i podniesiona wilgotność powietrza skutkuje przekroczeniem punktu rosy i wykropleniem się wody.

Jak często rozszczelniać okna plastikowe?

Czy  mają być rozszczelnione przez cały czas? Oczywiście, że nie. Z funkcji rozszczelnienia należy korzystać według potrzeb, kiedy jest  zbyt wilgotno, lub po prostu za gorąco.

Jak poprawić szczelność okna?

Szczelność okna można poprawić, regulując zaczepy lub czopy na okuciu okna. Punkty regulacyjne zależą od typu okucia. Po pomoc przy tej czynności nalezy  zwrócić się w punkcie zakupu okien lub bezpośrednio u producenta.

Jak zbadać wilgotność powietrza?

Wilgotność powietrza bada się wilgotnościomierzem, inaczej zwanym higrometrem. Można go zakupić w sklepach z artykułami budowlanymi oraz  AGD. Pożądana wilgotność powietrza wynosi 55-60% wilgotności względnej.

Jaka powinna być dylatacja pomiędzy ościeżnicą a glefem

Prawidłowa dylatacja czyli szerokość szczeliny to 10 mm do 30 mm na stronę przy użyciu pianki poliuretanowej jako uszczelnienia. W sytuacji kiedy profil zacznie się rozszerzać pod wpływem wzrostu temperatury latem, dylatacja 5mm może się okazać zbyt mała.

Lód na oknach podczas dużego mrozu

Jakie są czynniki które wpływają na taką sytuacje?

Na taką sytuację wpływa przede wszystkim podwyższona wilgotność w pomieszczeniu. Poza tym prawdopodobnie (jak prawie wszyscy posiadacze okien z PCV) na obwodzie szyby jest aluminiowa ramka, która tworzy takzwany "mostek cieplny". Przy dużym mrozie może on powodować takie schłodzenie fragmentów okna, że aż pojawia się na nich lód.

Lód na ramach okien

Podczas mrozów kiedy temperatura spada poniżej –15 °C, na górnej ramie okna od strony mieszkania, w miejscu gdzie jest wentylacja okna pojawia się lód. W mieszkaniu są lekko rozszczelnione okna i sprawna wentylacja Na szybach pojawia się pas skroplonej wody szerokości około 6-7 cm. Lód powstał, gdyż nastąpiło zetknięcie pary wodnej zawartej w powietrzu z powierzchnią profilu, która została oziębiona do temperatury poniżej 0 °C. Przy tak niskich temperaturach zewnętrznych, nie jest trudno, np. przez nadmierny napływ powietrza zewnętrznego, schłodzić powierzchnię profilu PCV do temperatury poniżej punktu zamarzania wody. Szyby są zbudowane z dwóch tafli szklanych połączonych ze sobą na obwodzie ramką metalową i ta właśnie ramka tworząc tzw. mostek termiczny jest powodem schładzania brzegów szyby. Przy niskich temperaturach i podwyższonej wilgotności może to prowadzić do roszenia, a nawet powstania warstewki lodu na brzegu szyby. Wydaje się, że w opisanej sytuacji, dla bardzo niskich temperatur w okresie zimowym, sytuację mogłaby poprawić zmiana sposobu doprowadzania świeżego powietrza do mieszkania poprzez montaż nawiewników. Dostępne są również szyby z ramką o podwyższonej izolacyjności termicznej na obwodzie.

Nieszczelne uszczelki

Czy można w jakiś sposób sprawdzić szczelność zamontowanych okien PCV? Pytanie wynika z faktu, iż w niektórych miejscach na futrynie, przy uszczelkach pojawił się kurz. Ponadto w tych miejscach wyczuwalny jest leciutki strumień zimnego powietrza przedostającego się z zewnątrz (przy zamkniętych oknach). Czy to jest normalne zjawisko? Niewielkie przepuszczanie powietrza w okolicach uszczelek jest normalnym zjawiskiem występującym w oknach, szczególnie przy dużej różnicy ciśnień wewnątrz i na zewnątrz pomieszczenia. Jeżeli przewiewy są zbyt duże należy dokonać regulacji docisku kwater na elementach ruchomych okuć. Każde okno charakteryzuje określony współczynnik infiltracji powietrza (zapisany w Aprobacie Technicznej), ale sprawdzenie jego zgodności jest możliwe wyłącznie w warunkach laboratoryjnych.

Odkształcone profile

Zainstalowane, duże dwuskrzydłowe drzwi balkonowe. Niestety po roku użytkowania rama jednego skrzydła nieznacznie się wybrzuszyła. Jest to szczególnie widoczne na wysokości poziomego elementu, dzielącego skrzydło na dwie części. Wygląda to tak, jakby ten poziomy profil rozpychał ramę. Dlaczego tak się stało? Czy jest to wina błędnego montażu, czy też jakaś ukryta wada, którą powinienem zgłosić u producenta. Takie odkształcenia są możliwe zarówno w oknach PVC, jak i drewnianych. Jeżeli dotyczą skrzydeł, na ogół stanowią wadę wyrobu, jednakże ostateczna ocena może być dokonana wyłącznie podczas bezpośredniej wizyty serwisanta. Często bowiem niewłaściwy montaż prowadzi do bezpowrotnego uszkodzenia elementów okien !!

Okna plastikowe, okna pcv cennik detaliczny

Abakus to firma z 20-letnim doświadczeniem w produkcji wysokiej jakości okien z PCV i aluminium. W swojej ofercie posiada okna standardowe, energooszczędne oraz pasywne, a także nowoczesne drzwi podnoszono – przesuwne stosowane na balkonach i tarasach. Wszystkie produkty testowane są pod względem wytrzymałości i szczelności, zaś technologia ich wytwarzania sprawdzana jest dodatkowo w zewnętrznych laboratoriach.

Czytaj więcej...

Okna zbyt szczelne

Stare drewniane okna chcę wymienić na plastikowe. Stare są nieszczelne i mieszkanie zimą bardzo się wyziębia. Ale sąsiedzi mówią, że u nich po takiej wymianie pojawiła się wilgoć i pleśń na ścianach. Ponadto skarżą się na bóle głowy. Czy to wina nowych okien? W przypadku nowych okien zarówno z PVC, jak i z drewna problemem może stać się nadmierna szczelność. Powoduje to brak komfortu mieszkańców, a często prowadzi również do nadmiernego zawilgocenia pomieszczeń. Zalecanym rozwiązaniem jest zastosowanie nawiewników powietrza, ewentualnie elementów pozwalających rozszczelnić okno, łączących w sobie nowoczesną wentylację z utrzymaniem odpowiedniej wilgotności w pomieszczeniach. Rozwiązanie to, w przeciwieństwie do wietrzenia, ograniczy też nadmierną utratę ciepła.

Plamy na ościeżu

Na górnej ścianie wnęki okiennej pojawiają się ciemne, małe plamy i ściana jest mokra. Czy jest to wina nieprawidłowego montażu, czy też gdzieś przecieka woda? Może okno jest zbyt szczelne i przyczyną zawilgocenia jest parująca woda. W pozostałych pomieszczeniach również były zmieniane okna (na PCV) i nic takiego się nie zdarzyło. Powodem opisanych problemów jest najprawdopodobniej przemarzające betonowe nadproże. Sytuację, ale tylko przejściowo może poprawić podniesienie temperatury wewnątrz pomieszczenia oraz poprawa wentylacji (np. montaż nawiewników lub częste wietrznie). Warto również upewnić się, czy kanały wentylacyjne są sprawne. Docelowo, konieczne będzie zewnętrzne ocieplenie nadproża np. metodą mokrą-lekką z zastosowaniem styropianu.

Pleśń po wymianie okien

Jeżeli przed wymianą okna nie było pleśni, to trzeba poprawić wentylację w pomieszczeniu poprzez na przykład montaż nawiewników w nowym oknie. Proszę skontaktować się z firmą, w której zamówione zostało okno i opowiedzieć o swoich kłopotach. W zależności od konstrukcji okna firma poradzi, w jaki sposób wykonać nawiew świeżego powietrza do pomieszczenia.

Proszek do polerowania szyb

Jakich past polerujących użyć do usunięcia zarysowań na szybie?
Można zastosować proszek polerujący do szyb firmy Arnaud Polska.

Uszczelki - z czego są wykonane?

Materiał wykorzystywany do produkcji uszczelek okiennych w fabryce Abakus Okna S.A. to sztuczny kauczuk tzw. EPDM, odporny na działanie czynników atmosferycznych.

W narożnikach i przy oknach pojawił się grzyb

Przyczyn powstawania grzyba może być wiele, przytoczę tylko te najczęściej spotykane:

  • złe odprowadzenie zużytego powietrza pionami wentylacyjnymi,
  • brak dopływu świeżego powietrza,
  • przemarzanie ścian zewnętrznych,
  • zbyt niska temperatura w mieszkaniu (niedogrzanie),
  • złe miejsce posadowienie okna w ścianie,
  • złe uszczelnieni okna pianką poliuretanową,
  • zawilgocenie pianki poliuretanowej.

W okresie zimowym

W okresie zimowym skroplenie się wody jest spowodowane niską temperaturą szyby. Równocześnie z powodu niskich temperatur na zewnątrz użytkownicy mieszkań nie wietrzą ich z odpowiednią częstotliwością, doprowadzając do podwyższenia wilgotności w mieszkaniu. Skutecznym sposobem poprawienia wymiany powietrza w mieszkaniu jest zastosowanie nawiewników okiennych. Niska temperatura szyby i podniesiona wilgotność powietrza skutkuje przekroczeniem punktu rosy i wykropleniem się wody nas szybie w warunkach bardzo niskich temperatur może dojść do zamarznięcia wzdłuż listew przyszybowych.

Woda na oknach

Woda na oknach gdy przychodzi zima - woda leje się po oknach od wewnątrz. Czym to jest spowodowane i czy można jakoś temu zaradzić? Prawdopodobnie okna są za szczelne i brak jest prawidłowej wymiany powietrza w mieszkaniu. Proponuję zastosować nawiewniki do okien produkcji np. Brevis, Ventair lub Aereco.

Współczynnik infiltracji

Współczynnik infiltracji to ilość powietrza przedostającego się przez okno w danym czasie. Jego wysokość jest określona w Aprobacie Technicznej.

Wycięcie uszczelek w oknie

Czy można wyciąć kawałek uszczelki w przypadku mocnego parowania szyb? Czy to pomoże w procesie wymiany powietrza I nie spowoduje uchylenia gwarancji na okna? Wycięcie uszczelki jest możliwe, należy jednak zrobić to pod okiem specjalisty, który zna sposób postępowania w takich przypadkach. Zwiększy to wymianę powietrza w pomieszczeniu, a tym samym zmniejszy jego wilgotność. Jeżeli czynność ta zostanie wykonana prawidłowo, to gwarancja nie zostanie utracona. Proszę pamiętać jednak, że za nadmierne parowanie okien odpowiada przede wszystkim wentylacja w pomieszczeniu.

Wymiana okien a zjawisko kondensacji pary wodnej

W okresie jesienno-zimowym na szybach występuje intensywna kondensacja pary wodnej, szczególnie na oknach od strony nawietrznej i na pierwszych szybach od strony zewnętrznej. Jest to wynik słabej wentylacji pomieszczeń.  Kratki wentylacyjne znajdują się zazwyczaj  w kuchni i łazience.  Jak wobec tego poradzić sobie ze zjawiskiem „ściekania wody po szybach”?  Wymiana okien jest jedynym skutecznym rozwiązaniem. Doraźnie może pomóc dokładne uszczelnienie okiennic wewnętrznych, aby zatrzymać migrującą z wnętrza parę wodną, która następnie wykrapla się na chłodnej szybie zewnętrznej. Nie można tego oczywiście zrobić we wszystkich oknach, bo zablokowana zostanie wymiana powietrza w budynku. Zjawisko wykraplania wody może również osłabić mocna wentylacja mechaniczna, która zapewni odciąg wilgotnego powietrza z pomieszczeń do kratek wentylacyjnych.

Zjawisko interferencji światła

Zjawisko interferencji światła zwane prążkami Brewstera pojawia się w szybach zespolonych wówczas gdy są one wykonane ze szkieł o bardzo małej różnicy grubości, mieszczącej się w przedziale od 400 do 700 nm, tj. długości składowych fal światła białego. Stosowane w szybach zespolonych szkło float charakteryzuje się minimalnymi różnicami grubości, co stanowi jego wielką zaletę. Zastosowanie szkła float do budowy szyby zespolonej może prowadzić do powstania niepożądanego zjawiska interferencji światła. W szkle ciągnionym, produkowanym metodą Pittsburgh, różnice grubości są znacznie większe niż w szkle float, dlatego przy zastosowaniu go w szybie zespolonej prążki Brewstera praktycznie nie występują - oraz gdy równocześnie obie tafle znajdują się względem siebie pod niewielkim kątem, tj. gdy różnica równoległości tafli jest rzędu od 400 do 700nm. Różnica ta w praktyce jest niezauważalna i nie wpływa na właściwości użytkowe szyby zespolonej. Przy zaistnieniu obu opisanych wyżej warunków, następuje interferencja światła, widoczna w postaci szerokich plam, pasów lub pierścieni, rozmieszczonych w różnych miejscach na powierzchni szyby zespolonej. Zjawisko jest bardziej widoczne przy oglądaniu szyby pod kątem.