Blog

Czerń, zwłaszcza w matowym wykończeniu to obecnie jeden z najmodniejszych kolorów w aranżacji wnętrz. Również wnętrz kuchennych. Czarna kuchnia – jeszcze do niedawna nie do pomyślenia, jest coraz częściej wybierana przez inwestorów. Zobacz, jak wprowadzić tę barwę do kuchni. Z jakimi kolorami i fakturami ją połączyć? Jak zaaranżować, by stworzyć wnętrze piękne, ale równocześnie przyjazne i… przytulne.

Kolor czarny we wnętrzach kuchennych może zagościć w kilku wydaniach. Może być jedynie dodatkiem i dekoracją np. w postaci blatów, sprzętu AGD czy okładziny pojedynczej ściany. Może być również dominantą. W takich wypadkach czarny stosuje się w całej zabudowie meblowej, zaś w wersji ekstremalnej można w nim utrzymać praktycznie całe wnętrze – podłogi, ściany, a nawet sufit. Zobacz porady i inspiracje na czarną kuchnię.

czarna kuchnia, czarne meble do kuchni, kuchnia w czarnym kolorze, kuchnia w czerni, czarne dodatki do kuchni, czarna kuchnia z drewnem

Jak sprawić, żeby czarna kuchnia była przyjazna?

Czarne meble, choć piękne, mogą sprawić, że kuchnia będzie wydawać się ciemniejsza, niż jest w rzeczywistości. Warto więc zadbać o odpowiednie oświetlenie, aby stworzyć jasną i przyjemną atmosferę i zachować równowagę między stylem a funkcjonalnością.

Podstawą projektu powinno być światło naturalne. Tu kluczem są oczywiście odpowiednie okna. Jakie? Najlepiej naprawdę duże. Sprawdzą się zwłaszcza te nad zlewem i blatem roboczym. Dobrym pomysłem jest też montaż dużych drzwi tarasowych. Dzięki nim możemy nie tylko doświetlić kuchnię, ale i połączyć ją z tarasem.

Zobacz też: Okno pod zlewem w kuchni.- kiedy i jakie?

Oprócz naturalnego światła, w kuchniach należy również zaplanować odpowiednie oświetlenie sztuczne. Dobrą opcją są wiszące lampy nad wyspą kuchenną lub stołem. Sprawdzą się też listwy ledowe, które pozwolą doświetlić blaty robocze i zapewnią warunki do komfortowego przygotowywania posiłków.

Zobacz też: Przesuwne drzwi balkonowe w kuchni

czarna kuchnia, czarne meble do kuchni, kuchnia w czarnym kolorze, kuchnia w czerni, czarne dodatki do kuchni, czarna kuchnia z drewnem

Nowoczesna czarna kuchnia — inspiracje

Czarne meble to świetne rozwiązanie do kuchni nowoczesnej. Dodają elegancji i stylu, tworząc perfekcyjny kontrast np. z jasnymi ścianami. Pomalowanie ścian na biało, szaro lub innym jasnym kolorze to dobry pomysł, aby stworzyć piękny kontrast. Podobnie jak otwarte półki na ścianach. Mogą one służyć zarówno jako praktyczne miejsce do przechowywania, jak i element dekoracyjny. Czarne meble: fronty i szafki, można połączyć z blatami wykonanymi z materiałów takich jak granit, marmur lub kwarc. Popularne są też czarne kuchnie z wyspą.

Uzupełnieniem są ciemne elementy dekoracyjne. Lampy, taborety, obrazy i tekstylia dopełnią wystroju. Nie można zapomnieć też o dodatkach. Czarne garnki i patelnie, zastawa stołowa, uchwyty na szafki, a nawet armatura mogą pomóc w utrzymaniu spójnego wyglądu.

czarna kuchnia, czarne meble do kuchni, kuchnia w czarnym kolorze, kuchnia w czerni, czarne dodatki do kuchni, czarna kuchnia z drewnem

Czy czarna kuchnia może mieć klasyczny styl?

Choć czerń kojarzy się ze wzornictwem nowoczesnym, może być z powodzeniem zastosowana również w kuchniach klasycznych. To dobry zabieg, jeśli zależy nam na połączeniu form bardziej tradycyjnych, ale z modnym sznytem.

Kluczem do udanej aranżacji będzie tu nie tyle kolor, ile kształt zabudowy meblowej. Finezyjnie frezowane i profilowane meble kuchenne w czerni prezentują się zaskakująco dobrze. Zwłaszcza jeśli podkreślimy frezy i zdobienia za pomocą dodatków i zestawimy z materiałami bardziej ciepłymi.

Świetnie wygląda też czarna kuchnia z drewnianym blatem i z wyspą. Pasować będzie m.in. niepowtarzalne usłojenie dębu, orzecha, wiązu czy gatunków egzotycznych. Dobrze, jeśli utrzymamy je w odpowiedniej kolorystyce: miodowej albo karmelowej. Wzory bielone nie są polecane. One sprawdzą się raczej w kuchniach w stylu skandynawskim czy hygge.

Jeśli zależy nam na przytulności, warto rozważyć czarną kuchnię z cegłą. Rdzawy albo rudawy odcień cegieł na ścianie skutecznie złagodzi aranżację.

czarna kuchnia, czarne meble do kuchni, kuchnia w czarnym kolorze, kuchnia w czerni, czarne dodatki do kuchni, czarna kuchnia z drewnem

Jak utrzymać w czystości czarną kuchnię?

Czarna kuchnia ma dwie opinie. Z pewnością jest piękna i elegancka, ale jest również wymagająca. Utrzymanie jej w czystości może być wyzwaniem. A to dlatego, że kolor ten jest podatny na widoczne ślady palców, odciski oraz kurz. Co zrobić, aby ułatwić sobie utrzymanie czystości?

Przede wszystkim wybierz meble i powierzchnie o matowym wykończeniu zamiast błyszczących. Matowe wykończenie jest mniej podatne na odciski palców i refleksy świetlne. Poza tym postaw na materiały, które są łatwe do czyszczenia, na przykład sztuczny kamień lub blaty z laminatu. Niektóre z nich są pokryte specjalną powłoką utrudniającą osadzanie się zanieczyszczeń.

Podczas sprzątania korzystaj z delikatnych detergentów i miękkich ścierek, aby uniknąć zarysowań powierzchni. Trzymaj pod ręką ręczniki kuchenne i podkładki, aby natychmiast czyścić wszelkie plamy i zabrudzenia. Zanim zdążą się osadzić. Jeśli masz meble drewniane lub blaty z naturalnego kamienia, które wymagają konserwacji, dbaj o nie regularnie, by dłużej służyły.

Zobacz też: Zielona kuchnia – 5 inspiracji w butelkowej zieleni

inne z tej kategorii